| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.Am 14 ani si sunt o fata f finuta,imi place sa am grija de tot, sa fie totul pus la carte.Doar ca am o mare porblema ce-mi strica imaginea.Ma enervez f usor si injur ..as vrea sa scap de aceste 2 defecte,maiine spus, sa fiu o domnisoara cizelata pe total.Rog seriozitate.Va multumesc! Fundabig grin

14 răspunsuri:
| pufyy a răspuns:

Buna!
Faptul ca iti place si ai grija ca totul sa fie impecabil tine mai mult de dorinta ta ca totul sa fie "perfect" si nu se datoreaza faptului ca esti "finuta".
Finetea unei fete in special se arata prin comportament, mod de a te exprima, de a fi, de a te imbraca, nu neaparat de faptul ca vrei ca totul sa fie ca la carte ..intr'adevar daca este asa cum spui tu ..aceste probleme chiar iti strica "imaginea". pur si simplu nu poti fi o fata sensibila, finuta, ingrijita si sa ai iesiri de mahalagioaica.
Nu consider a fi un defect foarte mare asta. oricine se enerveaza si oricui ii mai scapa cate o vorba "rea" ..insa tu daca pretinzi a fi o fata "cizelata" ..incerca sa-ti revizuiesti comportamentul prin.a citi destul de mult carti care au ca obiectiv fetele din secolul XVIII-XIX si comportamentul lor, ai mai putea face exercitii, chiar si yoga pentru relaxare ca sa poti sa nu te mai enervezi prea repede, daca lucrurile acestea se enumera in rutina ta..ai putea ignora spusele celorlalti si sa incerci sa te detasezi de tot ce'te poate enerva.dar in primul rand incearca o schimbare a comportamentului!

Ai grija de tine big hug si sper ca intr'o oarecare masura ti'am fost de folos big grin!
Pupici!

| LifeIsColour a răspuns:

Hei,singurul lucru pe care il poti face in privinta asta este sa te controlezi, sau mai bine zis sa-ti controlezi vocabularul.De exemplu, in loc de "dracu" poti spune"naiba" iar cand incepi cu injuraturi de genul : bagami-as, f***te etchappy gandeste-te ca nu esti baiat, fiindca baieti injura asa, de fapt nesimtitii care nu au o educatie si cei 7 ani de-acasa.Si eu am momente cand injur,dar incearca sa te controlezi totusi,eu fac acelasi lucru, sau chiar daca injur, nu o fac in publicwinking.Si inca ceva, sa nu te intereseze de parerile altora, schimba-te pentru tine si vei vedea ca si parerile celor din jurul tau cu privire la comportamentul tau se vor schimba. Sper ca te-am ajutat si ca imi vei urma sfatul:*.Bye!

| BBiiiaa a răspuns:

Apreciez dorinta ta de schimbare. Daca toti am avea aceasta ambitie, ''lumea ar fi un loc mai bun";)). Eu una ma gandesc inainte de a spune ceva, adica ma gandesc bine. Uite un sfat: cand te enervezi si ai tendinta de a spune ceva ce nu vrei, musca-ti limba! Da, stiu suna aiurea, dar cine stie, poate ca va functiona. In privinta furiei, atunci cand te enervezi gandeste-te la ceva frumos, la un loc deosebit, sau la cineva drag. Totul tin ede automotivare! Uite ceva folositor:http://www.youtube.com/watch?v=L0eFn-Za9jw&feature=plcp Sper ca te-am ajutat!:)

| trolololo a răspuns:

Clar ce finuță ești... Mergi și citește o carte.

| laurentiu80 a răspuns:

Eu cred ca tu esti o laudaroasa imputita, si daca injuri asta e educatia care ai primit-o de acasa, probabil si ai tai se-njura intre ei.

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru laurentiu80):

Lăudăroasă împuţită. laughing

| Vans a răspuns (pentru laurentiu80):

Lăudăroasă împuţitălaughing)
Asta o fost bună.

| Weedier a răspuns:

Nu cred ca poti scapa de aceste defecte...si nu incerca sa fii altfel, sa te schimbi..cine te place, te place asa cum esti, cu bune si cu rele...

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Hey nimeni nu este perfecthappy, faptul ca te enervezi foarte usor nu inseamna ca *Doamne iarta-ma* toti adolescentii sunt mai agitati in anumite situatii, nu pune totul la suflet, faptul ca esti foarte grijulie e bine dar poate ca si din cauza asta esti nervoasa(tu vrei sa fie totul de nota 10, iar ceilalti nu reusesc sa-ti satisfaca cererile)
incearca sa porti o conversatie cu cineva cu care te-ai certat fara te enervezi si sa-i asculti si punctul lui/ei de vedere

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Gandeste-te de 2 ori inainte sa spui un cuvant jignitor! Daca esti o fata finuta nu ar trebui sa injuri.Incearca sa te stapanesti.Chiar daca esti asa, poti sa te modelezi, astfel incat sa devi o persoana mai calma.sunt sigura ca vei reusi. Funda?

| alina101 a răspuns:

E greu sa te schimbi dar daca ai vointa o poti face. Cand injuri pedepseste-te(adica de exemplu nu manca mancarea preferata daca te cheama prietenii pe afara nu te duce...) si poate ca o sa mai dureze putin pana te schimbi dar cred ca o sa mearga. Bafta!

| SIenderman a răspuns:

Buna, ar trebui sa dai o fundita. Cativa au raspuns foarte bine la intrebarea ta. happy

| BasketMD a răspuns:

Poate facem cunostinta.lasami o adresa si iti lamuresc.

| AaDrIiANaa a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa nu ai asculti pe cei care zici ca te enerveza as spune doar sa nu ai bagi an seama treci cu vederea cred ca poti face asta!:*