| esa212015 a întrebat:

Bună tuturor! Am o întrebare, poate sunteți printre voi care vă regăsiți în ea, ați trecut prin asta și m-ați putea sfătui. happy
Mi-aș dori tare mult să reușesc să învăț limba germană, nu neapărat la perfecție, dar să știu comunica cu oamenii din Germania, în limba lor. Și sunt curioasă ce metode mi-ați sugera voi? Menționez că fac limba germană la școală, de mulți ani, însă pot să spun că nu prea ajută, se face la un nivel inferior părerea mea, tot cu ce am rămas, este germana din clasele mici, până în clasa a 8-a, unde aveam un profesor de nota 10. Menționez și faptul că m-am gândit să încep să vizionez seriale în limba germană, cu subtitrări tot în limba germană, să fac exerciții pe diferite aplicații. (mi-aș acorda cam 2 ani pentru a învăța limba și a perfecționa ceea ce știu).
Aș vrea să știu părerile voastre, respectiv sfaturile voastre, poate întâlnesc printre voi persoane care au făcut anumite lucruri pentru a învăța o limbă anume, indiferent care ar fi aceea.

7 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

1. aplicatie de limba germana... NU duolingo, am incercat, la germana e IMBECILA
2. te bagi cu capul sub apa: te muti in Jermania si esti obligata sa inveti

s'ormea a emigrat in Austria si a invatat germana in 2 luni, iar acum vorbeste germana la perfectie si face distinctie intre accente (sa vezi ce detesta accentul elvetian, de nu iti vine sa crezi big grin )

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pe mine m-a ajutat foarte mult faptul ca o vorbeam zilnic, pe un joc. Eram in clasa 6a si invatasem aspecte de gramatica si vocabular de un nivel mult mai inalt.

Te ajuta mult daca iti gasesti un partener sa discutati amandoi in germana, in fiecare zi.

| SingleForOne a răspuns:

Trebuie să te obișnuiești cât mai mult să vorbești și să scrii în limba respectivă. Combini lb. germană cu lb. română în vorbire cu anumite persoane, și în mintea ta; eventual faci eseuri sau scrii ceva ce-ți place, și traduci din română în germană, și invers; faci exerciții pe bune din culegeri de specialitate, și citești cărți în germană. Mai nou, google îți poate oferi traduceri pentru site-urile pe care le vizitezi, setezi din ce lb. originală a textului, și să traducă în limba dorită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai o motivatie.
Daca stii o limba straina poti castiga bani.
Dar si sa exersezi zilnic, ca sa nu o uiti.

| Fabianaa a răspuns:

Din seriale nu vei putea învața prea multa germana, dar vei retine mai ușor cuvinte și te v-a ajuta cu pronunția. Dacă stai într-un oraș mai mare mergi la biblioteca și poți împrumuta o carte de limba germana sau un dicționar. De asemenea, sunt multe filmulețe interactive, lecții de gramatica ori de vorbire pe câte le poți urmări.