| yellowalien a întrebat:

As avea si eu o mica problema de lamurit.
Art 108/ legea 128/1997:
(2) "Copiii personalului didactic sunt scutiţi de plata taxelor de înscriere la concursurile de admitere în învăţământul superior şi beneficiază de gratuitate la cazarea în cămine şi internate."
Tatal meu este cadru didactic auxiliar (administrator financiar), asadar anul trecut m-am interesat ce documente sunt necesare pentru intocmirea unui dosar pe care sa-l depun la administratia caminului pentru a fi scutita de plata caminului. Le-am spus celor de la secretariatul facultatii ca tata este cadru didactic, dar nu de predare, ci auxiliar, iar eu mi-au raspuns ca nu conteaza asta. Am legalizat asadar copia dupa cartea de munca si am pus acolo tot ce trebuia, insa administratorul de la camin mi-a respins dosarul, spunandu-mi ca nu se poate, ca nu am acest drept, ca functia de administrator financiar intr-o institutie de invatamant nu este prevazuta de atricol samd.
Am renuntat atunci, dar nu am fost total lamurita de explicatiile lui, am cautat pe internet dar nu am inteles clar daca am sau nu acest drept.
Acum as dori sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu situatia descrisa si daca da, cum s-a rezolvat totul.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In personalul didactic se cuprind doar cadrele didactice (profesori, invatatori), nu si personalul didactic auxiliar, care este o alta categorie, aceasta rezulta foarte clar din prevederile L.128/1997. Oricum aceasta lege a fost abrogata, incepand cu 9 februarie a.c., prin art.361 din L.1/2011 a educatiei nationale.
Si in aceasta lege exista o asemenea prevedere, citez:
"ART.277.Copiii personalului didactic aflat în activitate sunt scutiţi de plata taxelor de înscriere la concursurile de admitere în învãţãmântul superior şi beneficiazã de gratuitate la cazare în cãmine şi internate."
Ca nu este vorba si de copiii personalului didactic auxiliar rezulta din lege si in acest sens citez articolul urmator:
"ART.278.Personalul didactic şi didactic auxiliar din învãţãmânt beneficiazã de o compensaţie de la bugetul asigurãrilor sociale de stat de 50% din valoarea cazãrii, mesei şi a tratamentului în bazele de odihnã şi tratament."
Rezulta foarte clar ca se face distinctie intre cele doua categorii si la drepturi, daca ambele beneficiaza de un drept, sunt enumerate ambele categorii, ori in art.277 este prevazuta doar categoria personalului didactic. Exista si un principiu de drept conform caruia nu este permis sa adaugam la lege.
Imi pare rau dar nu ai dreptul la cazare gratuita. Numai bine!

1 răspuns:
| Darly a răspuns:

Din cate stiu nu trebuia copie dupa cartea de munca, ci o adeverinta de la institutia respectiva in care atesta ca munceste acolo si salariul care acesta il primeste