| Mihaela1170244 a întrebat:

Buna. Sunt studentă in anul 3, si sunt cazata la un camin studențesc. In anul 1 si 2 am beneficiat de gratuitate la camin datorită ca sunt copil de cadru nedidactic intr o instituție scoalara. In schimb,anul acesta am adus adeverința semnata si stampilata de Inspectoratul scolar județean, la fel cum aduceam in fiecare an și m-am cazat. Ulterior m-a sunat de la cămin spunandu-mi că copii de cadre nedidactice nu beneficiaza de gratuitate la camin si sa vin sa plătesc.
In final, copii de cadru nedidactic beneficiaza sau nu de cazare gratuită in camine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce ti-au spus, se pare ca nu cunosc prevederile noii legi a invatamantului superior nr.199/2023, art.128, alin. (19) - (23), citez:
(19) Copiii personalului aflat în activitate în sistemul de învăţământ sunt scutiţi de plata taxelor de înscriere la concursurile de admitere în învăţământul superior şi beneficiază de gratuitate la cazare în cămine şi internate, fiind sprijiniţi prin subvenţie pentru cămine-cantine majorată de Ministerul Educaţiei.
  (20) Beneficiază de prevederile alin. (19) şi copiii personalului din sistemul de învăţământ, copiii cu unul sau ambii părinţi decedaţi, precum şi copiii din familii monoparentale.
  (21) Copiii personalului aflat în activitate în sistemul de învăţământ sunt scutiţi de plata taxelor de înscriere la concursurile de admitere în învăţământul superior şi beneficiază, după momentul înmatriculării, de gratuitate la cazare în cămine şi internate, fiind sprijiniţi prin subvenţie pentru cămine-cantine majorată de Ministerul Educaţiei.
  (22) Beneficiază de prevederile alin. (21) şi copiii celor care s-au pensionat din sistemul de învăţământ.
  (23) Beneficiază de prevederile alin. (21) şi copiii personalului din sistemul de învăţământ, copiii cu unul sau ambii părinţi decedaţi, precum şi copiii din familii monoparentale."
Observi ca legea nu distinge intre personalul didactic si nedidactic, toti copiii cu parinti angajati in invatamant, precum si altii, beneficiaza de cazare gratuita.

| Mihaela1170244 explică (pentru Ioandelasal):

Îți mulțumesc pentru răspuns și ai avut dreptate. Ulterior am contactat rectoratul facultății și mi-au dat același răspuns cu aceasta lege.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nimic nu e gratis trebuie platit, asa ca trebuie sa faci eforturi adica sa iti iei un loc de munca sau sa renunti la facultate, gratis numai poti sta, si cîti bani ti au cerut?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nici nu ai servici, de unde vor ei bani? spune-le că n-ai de unde să le dai

| darrio2007 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Cati studenti crezi ca au servici si le platesc parintii caminul?
Stupid raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

O fi stupid...
Dar multa lume cand e ajutata de stat considera ca trebuie tinuta toata viata asa,
ca aia care fac o viata analize prin CASA de sanatate, chiar de mai multe ori pe luna daca se poate, daca vreodata cineva le zice ca respectivul consult, analiza, operatie etc nu este compensata zici ca le-a dat cineva cu ceva in cap, nestiind nefericitii ca altii poate nu au beneficiat niciodata de ceva gratuit si nici nu i-a durut asta!

Cam asa si aici, daca in trecut s-a putut sa fie gratuit iar acum numai este (nu cunosc speta), atunci e cazul sa plateasca, sunt atatia studenti la Bucuresti sau Cluj care platesc chirii mari! Aceia ce sa mai zica...

Dar noi, ne-am obisnuit zici ca suntem toti tigani la cersit in Franta, vrem sa ne dea tara asta totul gratuit, iar cand unii dintre voi dragi studenti ajung medici de exemplu uitati ca cetateanul cotribuabil v-a tinut pe voi in scoli cu gratuitati, cand va vedeti ajunsi intr-o meserie, bagati mana adanc in buzunarul aceluiasi cetatean care v-a tinut pe voi in scoli!