| Gaby11RO a întrebat:

Buna tuturor.As dori sa ma ajutati intr-o problema des intalnita pe care multi dintre adolescenti o au, sau cel putin asa cred. Aceasta problema este legata de liceu.
As dori sa stiu care este materia pe care trebuie sa o pregatesc pentru examenul de bacalaureat. Vreau sa stiu operele pe care trebuie sa le pregatesc, lectiile respectiv temele abordate, forma de redactare a eseului, in principal un "ghid" pentru asa ceva. Am cautat pe mai multe site-uri si am incercat dar nu am gasit nimic concret si complet, ceea ce doresc cel mai mult. Imi puteti lasa link-ul de la pagina respectiva sau imi puteti explica dumneavoastra despre ce este vorba. Precizez ca sunt clasa a 10 -a, la liceu teoretic, specializarea Filologie.

Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Mada1920 a răspuns:

"Dacia literara"- Mihai Kogalniceanu
Nuvela istorica,romantica pasoptista "Alexandru Lapusneanul de Costache Negruzzi
Poezia romantica: "Floare albastra de Mihai Eminescu
Proza psihologica: Ioan Slavici, Moara cu noroc
Comedia lui I.L Caragiale "O scrisoare pierduta"
Basmul cult: Harap-Alb de Ion Creanga
Simbolismul de George Bacovia- Plumb

Simbolism "Testament" de Tudor Arghezi

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga

Riga Crypto si lapona Enigel de Ion Barbu

Traditionalismul: "Aci sosi pe vremuri" de Ion Pillat

Romanul psihologic modern, subiectiv "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" de Camil Petrescu

Romanul experientei: Maytrei de Mircea Eliade

Romanul realist de tip obiectiv "Ion", de Liviu Rebreanu

Romanul realist-balzacian "Enigma Otiliei" de George Calinescu

Romanul realist mitic "Baltagul" de Mihail Sadoveanu

Romanul postbelic "Morometii" de Marin Preda

Neomodernismul" Leoaica tanara, iubirea" de Nichita Stanescu

Teatrul postbelic "Iona" de Marin Sorescu

3 răspunsuri:
| Mada1920 a răspuns:

Daca mai ai alte intrebari sunt dispusa sa te ajut.

| Gaby11RO explică (pentru Mada1920):

Am inteles dar as dori sa stiu si pentru fiecare tema ce trebuie sa pregatesc exact. Adica de exemplu la Ion ce trebuie? Eseul tematic, caracterizare personaj principal, apartenenta la roman realist-obiectiv etc... La fiecare aceste teme dezbatute.

| Mada1920 a răspuns (pentru Gaby11RO):

Daca ai un what'a ap, Facebook ceva sa imi dai sa iti dau multe informatii mi-ar fi mai usor decat aici.