| JustSayYes a întrebat:

Buna tuturor, as dori sa postez aici in legatura cu un anume lucru ce ma face sa ma intreb daca am facut decizia corecta.

Sunt la Filologie, in clasa a 10 a si am intrat la acest profil pentru ca am considerat ca este cel mai bine pentur mine deoarece:
1.Nu sunt bun deloc la Matematica (am luat 5 si ceva la examen)
2.Am inclinari spre limbi si celelalte obiecte umane (Am fost tot timpul printre primii 3 cei mai buni la Engleza, imi place Geografia si Istoria; nu toata insa. )
Problema mea este ca tot aud tot mai mult si din cate am citit pe internet ca nu prea ai ce face cu Filologia. Si acum incep sa imi pierd increderea in mine, datorita faptului ca nu ai avea nici un viitor. Vreau sa notez ca nu doresc sa ma fac profesor.

Ce obtiuni as avea fratilor? Nu pot lua in calcul sa ma duc la Mate-Info cum nu am nici o baza stabilita in clasele 5-8... Datorita mai multor motive precum profesorul dar si ca din clasa a 7 a au fost adusi vreo 10 repetenti dintr-o clasa ce s-a desfiintat, iar acestia au distrus complet orice lucru insemna decenta... Imi puteti explica la fiecare facultate ce as putea face si ce obtiuni as avea? Este interzis sa devii medic veterinar de exemple? Sau in calculatore ceva(Sunt foarte bun la Informatica)

2 răspunsuri:
| CeaCuMasca a răspuns:

Teoretic tu poti sa urmezi orice facultate iti doreste inimioara, dezavantajul va fi ca esti mai slab pregatit ca cei de la bio-chimie, spre exemplu, daca vrei sa faci medicina.Nu e interzis sa devii medic veterinar, dar trebuie sa bagi de pe-acum meditatii la materiile care se cer si astfel te vei descurca la examenul pentru facultate.Acum sincer, in top se afla medicina, dar daca nu iti doresti neaparat sa detii o avere...considerabila,poti opta pentru drept: castiga cam doua sferturi din ce castiga medicii, da, majoritatea sunt bogati.Deci daca nu simti vreo inclinatie pentru medicina,forget about it,lasa locul celor pasionati,insa daca zici ca te descurci la limbi straine, istorie, etc, du-te la drept, vei ajunge un avocat mult mai pasionat decat daca ai fi un medic.Nici informatica nu iese din calcul, daca te descurci.Tu trebuie sa iti stabilesti clar obiectivele, cauta ceea ce ti se potriveste cel mai bine, dar e si banos. Apoi ia meditatii la materiile care se cer si incearca sa fii cel mai pregatit la respectivele dintre toti.Asa vei reusi in domeniul tau.Deci poti sa faci orice, acum alege care iti place.

| Cătălinaa12 a răspuns:

Din câte am auzit eu, la orice facultate se dă examen de admitere astfel încât nu contează așa mult ce liceu ai făcut. Cunosc pe cineva care a terminat filologie și acum e în anul 2 la medicină veterinară. Trebuie doar să te ții de treabă și să înveți. P.S - trec în clasa a 9-a și tot filologie am ales; nici eu nu vreau să ajung profesor laughing!