| Aleezzz a întrebat:

Salut, anul acesta trec clasa a 12 si inca nu știu ce facultate sa urmez. M-am gândit să merg la facultatea de educație fizică si sport pentru ca am o conditie fizica foarte buna si sunt un fan mare al fotbalului si imi place mult ora de sport, dar nu stiu ce meserii as putea avea la finalul unei astfel de facultăți. In rest mi-a plăcut foarte mult in generala geografia, am mers si la olimpiadă o data, eram atras de ideea de țări si faptul ca lumea e atat de complexa si are atâtea locuri interesante. In rest nu prea am avut materii unde sa imi placa neapărat ce învățam, poate doar sa-mi placa o materie datorită ca era profesorul de treaba. As vrea o facultate unde sa nu trebuiască neapărat sa stau constant in casa sa învăț și sa am timp si de mine. Ce facultăți imi recomandați?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu trebuie sa faci nici o facultate, ca oricum nu vine cu loc de munca asigurat.

Dar daca-i musai sa faci una, cum iti place fotbalul si sportul poti face un FEFS (Facultatea de Educatie fizica si sport), dar trebuie sa te inscrii din timp, inainte sa termini a XII_a, ca sapoti sustine testele sportive si cele medicale.

| dullcat a răspuns:

Buna.E greu sa alegi, asadar poate nu ar strica sa iti iei un an pauza si sa te mai gandesti temeinic la asta, decat sa incepi o facultate aiurea si apoi sa iti dai seama ca nu-ti place.Parintii sunt de acord cu sugestiile tale? Nu trebuie nici sa alegi ce considera ei ca este de viitor.
Evident ca trebuie sa fie si ceva de viitor, dar din perspectiva ta.Mie de exemplu nu imi suna prea bine ideea de profesor.Dar poate ca tie iti va placea mult.Nici ghizii turistici care pot iesi de la geografie nu sunt asa cautati, mai ales ca Romania nu are deloc turism sau chiar supraturism ca alte tari.Insa e posibil ca lucrurile pe viitor sa se schimbe drastic.E dificil de spus.

Orice alegi, succes!

| anonimg a răspuns:

Te faci profesor de sport sau de educație fizică. Asta dacă îți place să lucrezi cu copii sau cu tinerii care sunt greu de ținut în frâu.
Ori continui la geografie.
Aici găsești câteva meserii legate de geografie:
https://www.infomunca.ro/......grafie-215

| adryang78 a răspuns:

"Singura modalitate de a trece prin viață fără să muncești e să faci ce-ți place."
Deci, alege o facultate care să te ducă pe un drum și către o meserie pe care s-o faci cu plăcere. Tu știi cel mai bine ce pasiuni ai, alege în consecință.