| Nimeni91 a întrebat:

Buna tuturor! De la bac a fost exclus eseul de tipul "tema si viziunea despre lume" pentru examenul din acest an?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În principiu, a fost schimbat doar enunțul subiectului, dar cerintele pentru realizarea unui eseu, privind particularitațile unui text narativ, apartinând unui scriitor, au rămas aceleasi, ca si la tema si viziunea despre lume.
Conținutul eseului va avea 18 puncte
- precizarea perioadei, a curentului cultural literar 2 pct
- numirea a două trasaturi ale perioadei, ale curentului literar/cultural 2 pct
- evidențierea celor două trasaturi prin valorificarea textului 2 pct
- precizarea temei textului narativ 2 pct
- comentarea oricaror două episoade/secvente relevante pentru tema textului narativ 4 pct
- analiza a două elemente de structură, de compozitie si de limbaj semnificative pentru textul narativ studiat 6 pct

Pentru redactarea eseului mai primesti încă 12 puncte (eseul trebuie să contina introducere, cuprins si incheiere, să aibă logică, să folosesti limba literară, ortografie, punctuatie, asezare in pagină etc)
Punctele de redactare le primesti NUMAI dacă eseul are 400 de cuvinte si dezvoltă subiectul propus.

| Nimeni91 explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns! Chiar m-ai ajutat!

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ar însemna să scoată subiectul 3 cu totul...

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

Nu neapărat...a fost doar puțin modificată cerință, cred că m-am exprimat eu gresit in formularea întrebării. Singurul lucru diferit intre cele două tipuri de esue este faptul că la "tema si viziunea despre lume" trebuie sa adaug și viziunea despre lume, pe când la "particularitățile unui text narativ/poetic", de obicei, multe persoane nu adauga si viziunea, deși profa mea a spus ca e mai bine daca includem si acest aspect.

| floresdemayo a răspuns (pentru Nimeni91):

Cu plăcere!

Încă ceva:

" profa mea a spus ca e mai bine daca includem si acest aspect."

Poți să-l incluzi, dar nu ți se punctează! Baremul e fix si se corectează după el.

| Nimeni91 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc din nou! Chiar sunt recunoscatoare. Stiu, nu se puncteaza, dar asa spune dansa, ca sa dea mai bine...

| Numaipot a răspuns:

Cred ca da.