| anonim_4396 a întrebat:

eu sunt noua pe aici! am si eu o intrebare...majoritatea am vazut ca au dat tot felul de rasp, dar parca nu sunt lamurita! care este treaba cu creditele astea de la fac? adica eu nu sunt lamurita.Eu am luat toate examenele de pe anul 1 da? eu sunt in ordine cu toate creditele? in anul 2 daca nu iau 3 examene cum fac? se dau restantele in anul3? sau cum? deci nu inteleg nimic, de ex daca eu am trecut toate ex din anul 1, in anul 2 daca am restante pot sa "trec"de acolo CREDITE pentru anul2? de ex la engleza anul 2 DACA NU am trecut ex, dar el are tot 3 credite, pot sa le trec sau sa le cumpar cu cele din anul1? adica aceste credite trecute, sau anul trecut poate inlocui de pe anul 2 vreo restanta? si ce inseamna sa cumpar credite? va rog un rasp!

1 răspuns:
| didiDia a răspuns:

Mai, eu n-am auzit niciodata de,, cumparat credite''. Eu am terminat Politehnica la Timisoara si acolo situatia e urmatoarea: poti trece dintr-un an in altul daca ai acumulat pe anul respectiv minim 40 de credite. Deci asa poti cara o restanta din primul an, in ultimul.(desi e un caz foarte nefericit si nerecomandat) Daca nu ai 40 de credite pentru un anumit an, indiferent cate credite ai pe celelalte(poti sa ai maximul de credite pe toate celelalte de dinainte, adica 60 de credite pe fiecare an), nu treci anul. Numarul de 40 de credite trebuie sa-l ai dupa sesiunea de toamna, iar ca sa poti da examene in sesiunea de toamna trebuie sa fi acumulat minim 30 de credite la sfarsitul sesiunii de vara a acelui an universitar. La alte universitati poate o fi ceva diferit, eu ti-am spus cum a fost la mine.