| anonim_4396 a întrebat:

Eu trec clasa a sasea si nu stiu cum sa ma fac remarcata prin invatatura.Am primit la anumite concursuri de limba si literatura romana multe medalii de aur! am 6 medalii de aur pana acum. dar nu prea descurc la matematica! va rog sa-mi ziceti ce sa fac! sa invat mai mult? sa cred mai mult in mine? nu stiu! va rog sa raspundeti cat mai repede!

4 răspunsuri:
| CartideCitit a răspuns:

Felicitari pentru medalii. La 6 medalii suntem convinsi ca stii sa scrii si corect.
Referitor la matematica, incepe cu bazele, matematica nu se poate invata "de la mijloc". Vezi din urma (chiar din materia claselor inferioare) ce notiuni nu stapanesti, ce n-ai inteles si insista asupra lor. Esential este sa intelegi matematica, nu sa o inveti "mecanic". Succese!

| NicoleTheEnd a răspuns:

Da, sa crezi in tine, crede ca te vei descurca si cu matematica. (Si eu am probleme cu matematica, dar cred in mine si fac tot ce pot).
CRED! POT! FAC!
Stii...nu vreau sa te jignesc, dar in ciuda faptului ca ai primit 6 medalii de aur la lb. si literatura romana, ai destule greseli gramaticale...
1.Fiecare propozitie incepe cu litera MARE! (Caps Lock/Shift).
2.Inainte de conjunctia 'dar' se pune virgula.
3.Lipsa pronumelui reflexiv 'ma' in sintagma "Dar nu prea MA descurc"

Sper ca te-am ajutat!
Succes la matematica!

| mona a răspuns:

Sa crezi mai mult in tine, sa te gandesti ca poti fi cea mai buna[trebuie sa fi], sa nu ti pierzi speranta

| Elena010 a răspuns:

Arata-le profesorilor ca te intereseaza materia pe care o preda fiecare. Te vor ajuta si ei la randul lor!