| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna tuturor ia ziceti voi cum obisnuitii sa invatati, cum invatati mai repede?

23 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Sa nu am nimic langa mine. No tv, no internet. Ca sa reducem tentatiile cat mai mult. Imi fac rezumate, scriu ceea ce trebuie sa invat si fac multe probleme, chiar daca sunt constient ca am priceput mecanismul. Una e sa intelegi, si alta e sa lucrezi fiindca practica nu-i la fel ca teoria.

| xibalba a răspuns:

Invat fara muzica, fara tv. Incerc sa inteleg ce trebuie sa invat, iau pas cu pas totul si incerc sa imi explic fenomenul in cap pana il inteleg. O iau logic, nu tocesc decat la istorie.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu ca sa invat nu trebuie sa fac alceva.Deci fara muzica, internet, tv.etchappy
Citesc de multe ori cea ce trebuie sa invat si spun in gand tot ce am inteleg.In cazul in care nu inteleg ceva mai citesc inca odatawinking

| inna a răspuns:

Fara muzica, fara internat, fara tv.incerc sa-mi focalizez atentia supra lectiei. Dupa ce consider ca am inteles-o incerc sa scriu pe o foaie cateva idei din lectia respectiva.(folosind cuvintele mele, nu memorand din foaie cuvant cu cuvant)...am obtinut rezultate bune procedand asa.

| catthshshshs a răspuns:

Si cand eram in liceu si acum in timpul facultatii mi=am creat un obicei...Citesc de 2-3 ori lectia sau cursul si scot pe o foaie separat ideile principale.Am observat ca eu retin din ce scriu foarte mult... Dupa 2-3 zile recitesc fisele. Sper sa iti fie de foloswinking Bafta!

| M4RK a răspuns:

Eu invat dupa ce termin temele de vreo 10 ori si stiuhappy

| buburuzAndreea a răspuns:

Fara muzica, tv, calculator si orice mi-ar putea distrage atentia.
Pe masura ce citesc lectia scot ideile principale pe coli cat mai mari. Colorez anii, subliniez numele, orice ca sa imi ramana in cap. Am memorie vizuala si asa pot retine cel mai bine. Apoi imi imaginez ca sunt la scoala si incerc sa explic lectia fara sa ma mai uit pe foi. Sau daca ma pregatesc pentru lucrare, imi iau alta foaie si incep sa scriu ce am retinut. Ca sa vad si daca ma incadrez in timp. A dat roade metoda pana acum. big grin

| eek a răspuns:

mai nu stiu cum sa ti explic.eu de obicei nu invat acasa deloc.nu e meorie fotografica.am uitat cum se numeste.retin tot din clasa. nu e nevoie sa invat acasa.si la teze sau altceva in afara de fituici.invat de scheme...si desene. daca imi dai un text sa ti l invat nu reusesc. dar daca imi dai un desen care exprima tot ce scrie in textul ala .imi e mult mai usorbig grin

| Gabystelistu95 a răspuns:

Cel putin trebuie sa inveti ca sa ajungi destept ca Einstein si cand vei fi adult o sa ai un serviciu cel mai tarewinking

| Criiss16 a răspuns:

Eu invat dupa ce-mi termin temele, cam o ora.Si dimineata, obisnuiesc sa ma trezesc mai repede cu o 2 ore inainte de a merge la scoala, si invat iar.Sau,mai era cand ma trezeam pe la 1 noaptea si ma puneam sa invat.Doar asa imi ramanea in minte.hee hee

| monyk a răspuns:

Bunafaza e ca nu prea invatlaughing, insa dac se intampla sa mai si invat imi place mai mult seara in liniste sau cu putin muzica dar nu foarte tare...

| www a răspuns:

Cu muzica. Depinde si la ce materie, oricum in general ideea e sa inveti logic si atat.

| Mwhahahaa a răspuns:

Buna.

Citesc de vreo 3 ori lectia, dupa aceea i-au fraza cu fraza si le invat pe dinafarahee hee
Deabia sunt clasa a6-a si nu-mi da foarte mult de invatat...hee hee

see you soon wave

| I'm just me a răspuns:

Pai nu prea obisnuiesc sa invat dar in general cu muzica pentru ca nu imi mai atrage nimic atentia.

Răspuns utilizator avertizat
| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Cu muzica eu una nu as putea asa big grin

| msgirl a răspuns:

Nici eu nash putea sa invat cu muzica... pur si simplu ma opresc si incep sa cant big grin... eu invat cel mai bine daca citesk de cel putin 15 ori si retzin totul perfect... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place sa invat PVC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place sa invatz PVC !

| juno a răspuns:

Depinde la ce invat. Daca is formule la fizica, matematica sau chimie le invat scriindu`le de mai multe ori. In schimb, la alte materii cum e la biologie si geografie tocesc in sensul ca nu am cum sa invat logic la ele. La romana, istorie, etc... obisnuiesc sa citesc de mai multe ori lectia, scriu ideile de baza si pe urma incerc sa le dezvolt cu cuvintele mele si cu ce mi-a ramas dupa ce am citit de mai multe ori lectia. Succescwinking.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim_9586 a răspuns:

Eu invat mai bine afara pe balcon, sau pe terasa in aer liber, stau si ma concentrez, citesc de 2, 3 ori si am invatat!

| ivonne a răspuns:

De obicei, repetand cu vocee tare, sau daca sunt formule, scriindu-le de mai multe ori pe ciorne... Daca nu am inteles ce am invatat, se intampla sa uit repede.Cu cat inveti mai rar, cu atat prinzi mai greu cand vrei sa inveti ceva. Daca ai in ritm sa inveti des, vei retine informatii mai repede! Spor la invatatura!