| ELEMENT3110 a întrebat:

Cum face-ti sa invatati foarte repede?

Răspuns Câştigător
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Daca ma pun sa invat - imi zic - ba, am nevoie de 10, trebuie sa imi iasa medie mare. inchid TOT, USA, CALCULATOR, TOT TOT. Fac curat pe birou si incep si invat. incerc sa ma concentrez, repet, repet pana le invat.Sa le stiu macar bine, nu perfect. dimineata (eu sunt dupamiaza) repet pana le stiu la perfectie. Ideea e ca daca iti pui in cap ca nota aia te va ajuta cand vei vrea nu stiu ce masina sau casa, te va ajutawinking si trebuie sa te pregatesti de dinainte, sa fie totul ordonat, sa iti inchizi tot ce te desconcentreaza, sa tii o lampa sa fie luminata bine camera..cam atat!

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înveți sistematic, repetativ și logic!
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

Iti blochezi mintea si citesti ce ai de invatat, uiti si ca trebuie sa respiri, doar citeste. Si vei invata imediat. Totusi, nu poti invata mai mult de 5 strofe asa si le vei uita dupa cateva ore, dar pe moment functioneaza. Cel mai bine este sa opresti orice sursa care te poate sustrage, si sa te concentrezi pe ce ai de invatat. Fa o legatura intre ce inveti si obiecte banale, iti va fi mai usor, repeta un fragment de doua -trei ori apoi treci la urmatorul. Distractie placuta!laughing

| ELEMENT3110 explică (pentru valentingb):

Era vorba de biologie!

| valentingb a răspuns (pentru ELEMENT3110):

Am estimat o cantitate de informatie, ca sa intelegi cam cat poti invata daca faci abstractie ca existi. Poate am fost mai clar acum.

| OrdinaryGirld a răspuns:

Mie imi e mai usor daca mai scriu o data ce am de invatat.Asfel retin desi inseamna o munca in plus si o durere de mana.Incearca,poate reusesti asa!

| ELEMENT3110 explică (pentru OrdinaryGirld):

Voi incerca! Multumesc!

| MitroKta a răspuns:

Tehnica de invatare se pune pe picioare inca din clasa. Daca in clasa esti atent si activ la ore, plus iti face temele la timp, cand va trebui sa inveti, nu iti trebuie decat sa parcurgi materia de cateva ori si- daca ai timp- sa scrii ce ai retinut/sau sa iti iei notite pe parcurs ce inveti.
Stiu, e o metoda ce presupune seriozitate, dar te asigur ca da rezultate- am incercat-o si nu m-a dezamagit.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te concentrezi, înveți, apoi repeți. Dacă n-ai reținut, o iei de la capăt. Altă metodă nu există, decât prin muncă și ambiție!

| raluk27 a răspuns:

Se scrie "faceti". Ca e un verb la persoana a doua plural. Poti incepe cu astawinking

| SimonaCristina a răspuns:

Scriind ''faceti'' in loc de '' face-ti '' laughing

Răspuns utilizator avertizat
| kennethxx a răspuns:

Tine de memoria ta fratehappy eu citesc de 3 ori ceva si am retinut. fiecare are metodele lui. Nu putem invata toti la fel.

| crioa798 a răspuns:

Eu simt ca nu am invatat nimic daca nu transcriu lectia respectiva pe un caiet sa pe o foaie. dupa citesc de mai multe ori si mi se pare, poate doar mie ca cel mai bine inveti in pauze

| Diana_3360 a răspuns:

Eu, citesc de mai multe ori si povestesc principalul! iar amanuntisurile le adug eu din ceea ce tin minte!