| Nimeni91 a întrebat:

Buna! De exemplu, la tema si viziunea despre lume intr-un text poetic, daca mi se cere sa analizez doua elemente de structura reprezentative pentru tema si viziunea despre lume, e de ajuns sa comentez, de exemplu, titlul si relatiile de simetrie si opozitie? In barem m-am uitat si scrie " analiza a doua elemente de structura/ de compozitie/de limbaj, reprezentative pentru tema si viziune despre lume, justificand relevanta lor pentru tema si viziunea despre lume", ce trebuie sa fac aici? Analiza si mai ce? Asta nu inteleg. Trebuie sa mai adug ceva. La scoala, in ce ne-a dat profa, nu e decat analizat elementul respectiv si nu inteleg daca trebuie sa mai adug ceva, in afara de comentarea titlului. In cartile cu eseuri pe care le am sunt elementele de structura doar comentate, analizate, nu este justificata relevanta lor. Pentru a le justifica relevanta trebuie sa scriu" relevant pentru tema si viziunea despre lume in poezia "...x" este titlul, deoarece (si apoi comentez)" sau cum? Acum am inceput sa imi fac eseurile singura si nu am la cine sa apelez ca sa pot beneficia de niste sfaturi.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cauti pe Google sa vezi cum sunt facute comentariile de altii, si asa le faci si tu; pentru ca profesorii nu iti cer altceva.

| Nimeni91 explică (pentru anonimg):

Am cautat pe net multe modele de eseuri, insa sunt doar analizate elementele de structura, de exemplu, la "Floarea albastra" titlul este explicat, insa nu este justificata relevanta pentru tema si viziunea despre lume/ pentru opera in sine, si aici nu inteleg, deoarece in barem apare, dar in eseurile pe care le-am gasit pe net nu apare relevanta justificata, si nici in cartile cu eseuri.