| AndreeaM303 a întrebat:

M-am hotarat ca anul viitor sa dau Cambridge-ul si am niste nelamuriri.Se merita? Ajuta cu mult pe viitor? Ce avantaje aduce aceasta diploma la intrarea in facultate si la obtinerea unui loc de munca?
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Sincer? La nimic. Eu il am din 2005. Chestia ca nu mai dai lb straina oral la bac e o prostie. Ba o dai si oral/scris, si in facultate. Singurul beneficiu a fost in facultate, cand nu am mai dat examen la engleza (bine, facultatea era de drept, deci oricum nu avea legatura cu limbile straine) si eventual sa poti dovedi cu o hartie ca stii engleza atunci cand te duci la un interviu. In rest, mie personal nu mi-a folosit. Si ca sa stii si tu, oricat ar parea de absurd, testul Cambridge are termen de valabilitate (pana in 5 ani, cred).

3 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Si eu ma gandeam sa-l dau dar, din ce m-am informat nu prea ajuta la nimic.Te scuteste de oralul la limba straila la bac si pe la interviuri nu mai dai probele de comunicare in lb engleza pentru ca se presupune ca esti vorbitor daca ai testul asta dar, nu iti asigura locul de munca.

| alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Poti studia in strainatate.big grin

| DariaDariuca a răspuns:

Buna. Eu dau fiecare nivel si mi se pare foarte folositor.E adevarat ca aeste exeamene costa mult dar o sa vorbesti cu englezi nativi. Aceasta diploma este recunoscuta peste tot. Sper ca te.am ajutat.