| Iuliaaa_5786 a întrebat:

Buna tuturor. Ma puteti ajuta cu ceva? Nu e greu. Am nevoie de o scurta sceneta. O sceneta pe tema "La referendum".

Răspuns Câştigător
| Fundă25 a răspuns:

Buna!

3 personaje: Nea Mitica (NM), om de la tara, cam sarac, ce vine la referendum la oras; Domnul avocat Ionescu (DI), om de la oras, instarit financiar; Florin Stamate (FS) un cetatean ca oricare altul.

NM: Salutare, om bun! Imi poti explica ce`i cu referendumul asta?
FS: Pai, domnule.
NM: Spune`mi "Nea Mitica" asa ma stie lumea.
FS: Asa sa fie Nea Mitica. Iata am venit aici, ca asa e legea in tara asta. Si pentru schimbarea legii suntem aici.
NM: Cum asa? Legea sa se schimbe? Nuu. E imposibil.
DI: Scuza`ti`ma ca ma implic in discutia dumneavoastra, insa l`am auzit pe acest batran spunand ca este imposibil sa se schimbe legea.
NM: Nea Mitica ma numesc. Pai, spun, pentru ca am dreptate.
DI: Domnule Mitica, sunt un avocat bun cu onoruri bine meritate. Cunosc legea si stiu ca este normal ca aceasta sa se schimbe. Insa, pentru a modifica legea, e necesar sa aive loc cateva formalitati.
NM: Nu, nu pricep. "Fromatilatile" astea, ce`s cu ele?
FS: Nea Mitica, se numesc formalitati.
NM: Dumnezeu stie cum s`or numi ele.
DI: Aceste formalitati sunt necesare in schimbarea legii. De exemplu, noi, romanii, suntem aici pentru a vota daca vrem sa se schimbe un paragraf din lege, sau daca vrem sa lasam legea asa cum e ea.
NM: Pai, stiu si eu. Am venit aici sa ii iau medicamente nevestii mele, care din pacate, ca asa o vrut Domnu`, e bolnava tare rau. Am vazut agitatia de aici, si m`am hotarat sa vin sa vad ce se petrece. Cand colo, iata un refe.
FS: Referendum, nea Mitica.
NM: Asa. refe nu stiu cum. Si cum se schimba legea, daca ar fi sa se schimbe?
DI: Domnule Mitica, lasati`mi sa va explic.
NM: Stati, oleaca! Sa ma asez si eu pe un scaun. Ca de, batranetea...
DI: Noi votam, pentru elevi. Este o chestiune grea de explicat. Insa, pe scurt, cei de la Bucuresti, din Parlament, vor ca elevii sa faca liceul pana in clasa a 13 a. Daca votezi "Sunt de acord" le oferi elevilor, inca un an de studiu. Daca spui "Nu sunt de acord" lasi Legea asa cum este ea.
NM: Of, ce`i si cu lege asta. Dar, daca nu votez?
FS: Nea Mitica, daca nu votezi, e treaba dumitale. Totusi, mai bine intra acolo si voteaza.
NM: Don` avocat, eu n`am scoala, eu n`am educatie. Da`sunt un om cinstit. Ce ma sfatuiti?
DI: Domnule Mitica, nu vreau sa va influentez nici pozitiv, nici negativ. Mai bine nu ati fi de acord cu aceasta lege, deoarece normal, in toate tarile, elevii invata 12 ani de liceu + generala. Atat, nu mai mult.
NM: Asa ca, nu sunt de acord, si asta voi vota.
FS: Nea Mitica, ati inteles cum sta treaba?
DI: Daca aveti indoieli, spune`ti`mi!
NM: Am inteles. Multumesc. O zi buna! Domnu` sa va pazeasca.
DI: La revedere domnule Mitica.
FS: Sa traiti mai bine, nea Mitica.
DI: Iata ce patesti de n`ai educatie.
FS: Eee. Si banii conteaza, stati fara griji.
DI: Aici dreptate. De esti bogat, e bine; de esti saraca, e tare greu.
FS: Ma duc si eu la vot. La revedere.
DI: Numai bine. De! Viata asta.

Sper ca te-am ajutat.
O zi buna!

2 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Te poti inspira din ''O scrisoare pierduta '' de I.L.Caragiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la tv si intreaba-ti neamurile! Sa vezi ce sceneta pe cinste o sa realizezi!
P.S. mai rezolva-ti si singura problemele! Pustii de 11 ani pe care ii intrebi tu aici habar n-au de politica!