| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, vă rog să imi răspundeţi cât se poate de serios la această intrebare.
Un absolvent de liceu, care vrea să studieze teologia trebuie să ştie / să cunoască limba latină / limba greacă sau limba alte limbi străine?

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sa studiezi teologia sau sa faci performanta in teologie? Daca e doar sa o studiezi putin merge si in romana. Sa faci performanta, trebuie latina si greaca veche. E ca la filosofie, nu prea ai cum sa o studiezi fara sa stii germana.

| Curious2 explică (pentru RoCkKiD):

Adică, fară să ştii limba germană, nu poţi studia filosofia?
Trebuie să ştii numaidecât limba germană, pentru a studia filosofia?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Curious2):

Nu poti studia cu adevarat filosofia. Un numar destul de mare din filosofii relevanti cu care ne-a lasat istoria au scris cartile in germana. Daca studiezi niste traduceri la mana a 3-a nu poti zice ca studiezi ceva cu adevarat.

| Curious2 explică (pentru RoCkKiD):

Tu, mai mult ca sigur, ai studiat istorie.
Ai absolvit o facultate de istorie, aşa e?

| CatalinB11 a răspuns (pentru RoCkKiD):

De ce este nevoie de germana pentru a studia filosofia?

| RoCkKiD a răspuns (pentru CatalinB11):

Nu poti studia cu adevarat filosofia fara a studia filosofii germani, si sunt multi. Dupa cum stii si din conspiratii si din analize rationale, traducerile tind sa piarda din esenta textului sau din cauza traducatorului, sau din cauza faptului ca limba in care traduci nu are aceiasi bogatie lexicala ca ca si cea originala. germana se intampla sa aiba o multime de sinonime si care au sensuri asemanatoare, dar nu chiar, si cand vine vorba de filosofie detaliile respective conteaza.

| CatalinB11 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ai dreptate, intr-o oarecare masura. Prin traducere se pierd anumite nuante specifice culturii sau perspectivei subiective a autorului. Cu toate acestea, ideile si teoriile de baza sunt cam aceleasi. Asta este parerea mea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu trebuie, dar dacă le cunoaște va fi mai învățat în profesia lui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu chiar, trebuie sa intrii la facultatea respectiva de teologie (sau la care vrei tu) sa treci de examenul de admitere (care este in general media de la bac) si cam atat. Apoi ca studiezi tu acolo aceste limbi... in mica parte, este o alta problema. Poti sa inveti ce trebuie sa treci examenele si gata, nu o sa te mai intrebe dupa nimeni despre aceastea.

Bafta!

| zilog a răspuns:

Un popă are vpie să încalce legile TPU adica să nu pui de mai multe ori aceiasi intrebare!?

RASPUNSUL ESTE
CA SĂ DUCĂ EVANGHELIA LA MARGINILE PĂMÂNTULUI

PT CA ESTE SCRIS

Daca voi nu veti vorbi atunci pietrele vor vorbi

Ia Taică părinte pune mătăluță mâna ta ce sfântă pupațiași tălpile tale și citește PREDICA DE PE MUNTE

sau o faci doar pentru bani fripturi
Dar unii farisei din mulţime au zis către El: Învăţătorule, ceartă-ţi ucenicii.

Şi El, răspunzând, a zis: Zic vouă: Dacă vor tăcea aceştia, pietrele vor striga. – Luca (19, 38-40 )

| zilog a răspuns:

Https://biblia.resursecrestine.ro/luca/19

Zacheu
1Isus a intrat în Ierihon şi trecea prin cetate.
2Şi un om bogat, numit Zacheu, mai-marele vameşilor,
3căuta să vadă care este Isus, dar nu putea din pricina norodului, căci era mic de statură.
4A alergat înainte şi s-a suit într-un dud ca să-L vadă, pentru că pe drumul acela avea să treacă.
5Isus, când a ajuns la locul acela, Şi-a ridicat ochii şi i-a zis: „Zachee, dă-te jos degrabă, căci astăzi trebuie să rămân în casa ta."
6Zacheu s-a dat jos în grabă şi L-a primit cu bucurie.
7Când au văzut lucrul acesta, toţi cârteau şi ziceau: „A* intrat să găzduiască la un om păcătos!"
* Mat 9:11 Luca 5:30
8Dar Zacheu a stat înaintea Domnului şi I-a zis: „Iată, Doamne, jumătate din avuţia mea o dau săracilor şi, dacă am năpăstuit* pe cineva cu ceva, îi dau înapoi** împătrit."
* Luca 3:14 ** Exod 22:1 1 Sam 12:3 2 Sam 12:6
9Isus i-a zis: „Astăzi a intrat mântuirea în casa aceasta, căci şi* el este fiul** lui Avraam.
* Rom 4:11 Rom 4:12 Rom 4:16 Gal 3:7 ** Luca 13:16
10Pentru că* Fiul omului a venit să caute şi să mântuiască ce era pierdut."
* Mat 10:6 Mat 15:24 Mat 18:11
Pilda polilor
11Pe când ascultau ei aceste lucruri, Isus a mai spus o pildă, pentru că era aproape de Ierusalim, şi ei* credeau că Împărăţia lui Dumnezeu are să se arate îndată.
* Fapte 1:6
12Deci* a zis: „Un om de neam mare s-a dus într-o ţară depărtată ca să-şi ia o împărăţie şi apoi să se întoarcă.
* Mat 25:14 Marc 13:34
13A chemat zece din robii săi, le-a dat zece poli1 şi le-a zis: ‘Puneţi-i în negoţ până mă voi întoarce.’
14Dar* cetăţenii lui îl urau şi au trimis după el o solie să-i spună: ‘Nu vrem ca omul acesta să împărăţească peste noi.’
* Ioan 1:11
15Când s-a întors înapoi, după ce îşi luase împărăţia, a spus să cheme pe robii aceia cărora le dăduse banii, ca să vadă cât câştigase fiecare cu ei din negoţ.
16Cel dintâi a venit şi i-a zis: ‘Doamne, polul tău a mai adus zece poli.’
17El i-a zis: ‘Bine, rob bun, fiindcă ai fost credincios* în puţine lucruri, primeşte cârmuirea a zece cetăţi.’
* Mat 25:21 Luca 16:10
18A venit al doilea şi i-a zis: ‘Doamne, polul tău a mai adus cinci poli.’
19El i-a zis şi lui: ‘Primeşte şi tu cârmuirea a cinci cetăţi.’
20A venit un altul şi i-a zis: ‘Doamne, iată-ţi polul, pe care l-am păstrat învelit într-un ştergar,
21căci* m-am temut de tine, fiindcă eşti un om aspru; iei ce n-ai pus şi seceri ce n-ai semănat.’
* Mat 25:24
22Stăpânul i-a zis: ‘Rob rău; te voi judeca după* cuvintele tale. Ştiai** că sunt un om aspru, care iau ce n-am pus şi secer ce n-am semănat;
* 2 Sam 1:16 Iov 15:6 Mat 12:37 ** Mat 25:26
23atunci de ce nu mi-ai pus banii la zarafi, pentru ca, la întoarcerea mea, să-i fi luat înapoi cu dobândă?’
24Apoi a zis celor ce erau de faţă: ‘Luaţi-i polul şi daţi-l celui ce are zece poli.’
25‘Doamne’, i-au zis ei, ‘el are zece poli.’
26Iar el le-a zis: ‘Vă spun că* celui ce are, i se va da, dar de la cel ce n-are, se va lua chiar şi ce are.
* Mat 13:12 Mat 25:29 Marc 4:25 Luca 8:18
27Cât despre vrăjmaşii mei, care n-au vrut să împărăţesc eu peste ei, aduceţi-i încoace şi tăiaţi-i înaintea mea.’"
28După ce a vorbit astfel, Isus a pornit* în frunte şi Se suia spre Ierusalim.
* Marc 10:32
Intrarea lui Isus în Ierusalim
29Când* S-a apropiat de Betfaghe şi de Betania, înspre muntele numit al Măslinilor, Isus a trimis pe doi din ucenicii Săi
* Marc 11:1
30şi le-a zis: „Duceţi-vă în satul dinaintea voastră. Când veţi intra în el, veţi găsi un măgăruş legat, pe care n-a încălecat nimeni niciodată: dezlegaţi-l şi aduceţi-Mi-l.
31Dacă vă va întreba cineva: ‘Pentru ce-l dezlegaţi?’ să-i spuneţi aşa: ‘Pentru că Domnul are trebuinţă de el.’"
32Cei ce fuseseră trimişi s-au dus şi au găsit aşa cum le spusese Isus.
33Pe când dezlegau măgăruşul, stăpânii lui le-au zis: „Pentru ce dezlegaţi măgăruşul?"
34Ei au răspuns: „Domnul are trebuinţă de el."
35Şi au adus măgăruşul la Isus. Apoi*, şi-au aruncat hainele pe el şi au aşezat pe Isus călare, deasupra.
* 2 Imp 9:13 Mat 21:7 Marc 11:7 Ioan 12:14
36Pe când* mergea Isus, oamenii îşi aşterneau hainele pe drum.
* Mat 21:8
37Şi când S-a apropiat de Ierusalim, spre coborâşul Muntelui Măslinilor, toată mulţimea ucenicilor, plină de bucurie, a început să laude pe Dumnezeu cu glas tare pentru toate minunile pe care le văzuseră.
38Ei ziceau: „Binecuvântat* este Împăratul care vine în Numele Domnului! Pace** în cer şi slavă în locurile preaînalte!"
* Ps 118:26 Luca 13:35 ** Luca 2:14 Efes 2:14
39Unii farisei din norod au zis lui Isus: „Învăţătorule, ceartă-Ţi ucenicii!"
40Şi El a răspuns: „Vă spun că, dacă vor tăcea ei, pietrele* vor striga."
* Mat 2:11
Isus plânge pentru cetate
41Când S-a apropiat de cetate şi a văzut-o, Isus a* plâns pentru ea
* Ioan 11:35
42şi a zis: „Dacă ai fi cunoscut şi tu, măcar în această zi, lucrurile care puteau să-ţi dea pacea! Dar acum, ele sunt ascunse de ochii tăi.
43Vor veni peste tine zile când vrăjmaşii tăi te vor înconjura* cu şanţuri, te vor împresura şi te vor strânge din toate părţile:
* Isa 29:3 Isa 29:4 Ier 6:3 Ier 6:6 Luca 21:20
44te* vor face una cu pământul, pe tine şi pe copiii tăi din mijlocul tău, şi nu** vor lăsa în tine piatră pe piatră, pentru cㆠn-ai cunoscut vremea când ai fost cercetată."
* 1 Imp 9:7 1 Imp 9:8 Mica 3:12 ** Mat 24:2 Marc 13:2 Luca 21:6 † Dan 9:24 Luca 1:68 Luca 1:78 1 Pet 2:12
Izgonirea vânzătorilor din Templu
45În* urmă, a intrat în Templu şi a început să scoată afară pe cei ce vindeau şi cumpărau în el.
* Mat 21:12 Marc 11:11 Marc 11:15 Ioan 2:14 Ioan 2:15
46Şi le-a zis: „Este scris* : ‘Casa Mea va fi o casă de rugăciune.’ Dar voi** aţi făcut din ea ‘o peşteră de tâlhari’."
* Isa 56:7 ** Ier 7:11
47Isus învăţa în toate zilele pe norod în Templu. Şi preoţii cei mai de seamă*, cărturarii şi bătrânii norodului căutau să-L omoare,
* Marc 11:18 Ioan 7:19 Ioan 8:37
48dar nu ştiau cum să facă, pentru că tot norodul Îi sorbea vorbele de pe buze.

| zilog a răspuns:

1 Corinteni 14
Darul limbilor şi al prorociei
1Urmăriţi* dragostea. Umblaţi şi după darurile duhovniceşti, dar** mai ales să prorociţi.
* 1 Cor 12:31 ** Num 11:25 Num 11:29
2În adevăr, cine vorbeşte* în altă limbă nu vorbeşte oamenilor, ci lui Dumnezeu, căci nimeni nu-l înţelege şi, cu duhul, el spune taine.
* Fapte 2:4 Fapte 10:46
3Cine proroceşte, dimpotrivă, vorbeşte oamenilor spre zidire, sfătuire şi mângâiere.
4Cine vorbeşte în altă limbă se zideşte pe sine însuşi, dar cine proroceşte zideşte sufleteşte Biserica.
5Aş dori ca toţi să vorbiţi în alte limbi, dar mai ales să prorociţi. Cine proroceşte este mai mare decât cine vorbeşte în alte limbi, afară numai dacă tălmăceşte aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
6În adevăr, fraţilor, de ce folos v-aş fi eu dacă aş veni la voi vorbind în alte limbi şi dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire*, nici cunoştinţă, nici prorocie, nici învăţătură?
* 1 Cor 14:26
7Chiar şi lucrurile neînsufleţite, care dau un sunet, fie un fluier sau o alăută: dacă nu dau sunete desluşite, cine va cunoaşte ce se cântă cu fluierul sau cu alăuta?
8Şi dacă trâmbiţa dă un sunet încurcat, cine se va pregăti de luptă?
9Tot aşa şi voi, dacă nu rostiţi cu limba o vorbă înţeleasă, cum se va pricepe ce spuneţi? Atunci parcă aţi vorbi în vânt.
10Sunt multe feluri de limbi în lume, totuşi niciuna din ele nu este fără sunete înţelese.
11Dar, dacă nu cunosc înţelesul sunetului, voi fi un străin pentru cel ce vorbeşte, şi cel ce vorbeşte va fi un străin pentru mine.
12Tot aşa şi voi, fiindcă râvniţi după daruri duhovniceşti, să căutaţi să le aveţi din belşug, în vederea zidirii sufleteşti a Bisericii.
13De aceea, cine vorbeşte în altă limbă să se roage să aibă şi darul s-o tălmăcească.
14Fiindcă, dacă mă rog în altă limbă, duhul meu se roagă, dar mintea mea este fără rod.
15Ce este de făcut atunci? Mă voi ruga cu duhul, dar mă voi ruga şi cu mintea; voi* cânta cu duhul, dar voi cânta şi cu** mintea.
* Efes 5:19 Col 3:16 ** Ps 47:7
16Altminteri, dacă aduci mulţumiri cu duhul, cum va răspunde „Amin" la* mulţumirile pe care le aduci tu, cel lipsit de daruri, când el nu ştie ce spui?
* 1 Cor 11:24
17Negreşit, tu mulţumeşti lui Dumnezeu foarte frumos, dar celălalt nu rămâne zidit sufleteşte.
18Mulţumesc lui Dumnezeu că eu vorbesc în alte limbi mai mult decât voi toţi.
19Dar în Biserică, voiesc mai bine să spun cinci cuvinte înţelese, ca să învăţ şi pe alţii, decât să spun zece mii de cuvinte în altă limbă.
20Fraţilor*, nu fiţi copii la minte, ci, la răutate, fiţi** prunci, iar la minte, fiţi oameni mari.
* Ps 131:2 Mat 11:25 Mat 18:3 Mat 19:14 Rom 6:19 1 Cor 3:1 Efes 4:14 Evr 5:12 Evr 5:13 ** Mat 18:3 1 Pet 2:2
21În* Lege este scris**: „Voi vorbi norodului acestuia prin altă limbă şi prin buze străine, şi nici aşa nu Mă vor asculta, zice Domnul."
* Ioan 10:34 ** Isa 28:11 Isa 28:12
22Prin urmare, limbile sunt un semn nu pentru cei credincioşi, ci pentru cei necredincioşi. Prorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioşi, ci pentru cei credincioşi.
23Deci, dacă s-ar aduna toată Biserica la un loc şi toţi ar vorbi în alte limbi şi ar intra şi dintre cei fără daruri sau necredincioşi, n-ar* zice ei că sunteţi nebuni?
* Fapte 2:13
24Dar dacă toţi prorocesc şi intră vreun necredincios sau vreunul fără daruri, el este încredinţat de toţi, este judecat de toţi.
25Tainele inimii lui sunt descoperite, aşa că va cădea cu faţa la pământ, se va închina lui Dumnezeu şi va mărturisi că*, în adevăr, Dumnezeu este în mijlocul vostru.
* Isa 45:14 Zah 8:23
26Ce este de făcut atunci, fraţilor? Când vă adunaţi laolaltă, dacă unul din voi are o cântare, altul o învăţătură*, altul o descoperire, altul o vorbă în altă limbă, altul o tălmăcire, toate** să se facă spre zidirea sufletească.
* 1 Cor 14:6 1 Cor 12:8-10 ** 1 Cor 12:7 2 Cor 12:19 Efes 4:12
27Dacă sunt unii care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând, şi unul să tălmăcească.
28Dacă nu este cine să tălmăcească, să tacă în Biserică şi să-şi vorbească numai lui însuşi şi lui Dumnezeu.
29Cât despre proroci, să vorbească doi sau trei, şi* ceilalţi să judece.
* 1 Cor 12:10
30Şi dacă este făcută o descoperire unuia care şade jos, cel* dintâi să tacă.
* 1 Tes 5:19 1 Tes 5:20
31Fiindcă puteţi să prorociţi toţi, dar unul după altul, pentru ca toţi să capete învăţătură şi toţi să fie îmbărbătaţi.
32Duhurile* prorocilor sunt supuse prorocilor,
* 1 Ioan 4:1
33căci Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii, ci al păcii, ca* în toate Bisericile sfinţilor.
* 1 Cor 11:16
34Femeile* să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să** fie supuse, cum zice şi Legea†.
* 1 Tim 2:11 1 Tim 2:12 ** 1 Cor 11:3 Efes 5:22 Col 3:18 Tit 2:5 1 Pet 3:1 † Gen 3:16
35Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă, căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.
36Ce? De la voi a pornit Cuvântul lui Dumnezeu? Sau numai până la voi a ajuns el?
37Dacă* crede cineva că este proroc sau insuflat de Dumnezeu, să înţeleagă că ce vă scriu eu este o poruncă a Domnului.
* 2 Cor 10:7 1 Ioan 4:6
38Şi dacă cineva nu înţelege, să nu înţeleagă!
39Astfel, deci, fraţilor, râvniţi* după prorocire, fără să împiedicaţi vorbirea în alte limbi.
* 1 Cor 12:31 1 Tes 5:20
40Dar toate* să se facă în chip cuviincios şi cu rânduială.

| zilog a răspuns:

Faptele apostolilor 11
2 Când a sosit ziua Cincizecimii[a], erau cu toţii la un loc. 2 Deodată a venit din cer un sunet ca vâjâitul unui vânt puternic[b] şi a umplut toată casa în care şedeau ei. 3 Li s-au arătat nişte limbi ca de foc[c], care s-au împrăştiat şi s-au aşezat câte una pe fiecare dintre ei. 4 Toţi au fost umpluţi de Duhul Sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, după cum le dădea Duhul să vorbeasc

Apoi* le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi** propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
* Mat 28:19 Ioan 15:16 ** Col 1:23
16Cine* va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar** cine nu va crede va fi osândit.
* Ioan 3:18 Ioan 3:36 Fapte 2:38 Fapte 16:30-32 Rom 10:9 1 Pet 3:21 ** Ioan 12:48
17Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în* Numele Meu vor scoate draci, vor vorbi în** limbi noi,
* Luca 10:17 Fapte 5:16 Fapte 8:7 Fapte 16:18 Fapte 19:12 ** Fapte 2:4 Fapte 10:46 Fapte 19:6 1 Cor 12:10 1 Cor 12:28
18vor lua în mână şerpi*, dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma, îşi** vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi."
* Luca 10:19 Fapte 28:5 ** Fapte 5:15 Fapte 5:16 Fapte 9:17 Fapte 28:8 Iac 5:14 Iac 5:15
19Domnul Isus, după* ce a vorbit cu ei, S-a** înălţat la cer şi a† şezut la dreapta lui Dumnezeu.
* Fapte 1:2 Fapte 1:3 ** Luca 24:51 † Ps 110:1 Fapte 7:55
20Iar ei au plecat şi au propovăduit pretutindeni. Domnul lucra împreună cu ei şi* întărea Cuvântul prin semnele care-l însoţeau. Amin.)
* Fapte 5:12 Fapte 14:3 1 Cor 2:4 1 Cor 2:5 Evr 2:4

Marcu 16:15-16 VDC
Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea și propovăduiţi Evanghelia la orice făptură. Cine va crede și se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit.

16. Cine va crede si se va boteza va fi mantuit; dar cine nu va crede va fi osandit.
17. Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi;
18. vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosi."
19. Domnul Isus, dupa ce a vorbit cu ei, S-a inaltat la cer si a sezut la dreapta lui Dumnezeu.
20. Iar ei au plecat si au propovaduit pretutindeni. Domnul lucra impreuna cu ei si intarea Cuvantul prin semnele care-l insoteau. Amin.)

Mergeti si vestiti Evanghelia. "…Duceti-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură
Marcu 16:15.
Proverbe 22:6

| Balalau95 a răspuns:

Din cate imi dau seama... NU
https://www.google.com/......ps?/search
totusi
"30.12.2014, 12:35:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.08. 2009
Locaţie: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.712
Implicit
Daniel, de ce nu vorbesti tu cu preotul de la biserica ta despre aceste lucruri? E bine sa te interesezi apoi la secretariatul facultatii, ca sa stii ce probe de admitere sunt."

mi se pare o idee mareata;)