| SmiLik a întrebat:

Uite ca am absolvit si eu gimnaziul de curind (tin sa mentionez: cu media 10). Dar unde plec mai departe? N-am idee... Poate imi dati un sfat: Ce specialitate mi-as putea alege? As vrea sa merg la liceu dar totusi pentru a ma hotari la care anume, trebuie sa stiu ce-mi doresc mai departe. As vrea sa-mi aleg o profesie si cu bani, dar care si sa-mi placa.

Răspuns Câştigător
| StillRuxi a răspuns:

Pai chiar daca ai terminat cu 10, sigur te-au atras cateva materii mai mult decat altelebig grin iti poti alege ceva. ' intre ', cum ar fi mate-info, sau stiu eu. big grin Trebuie doar sa te hotarasti ce ti-ar placea sa faci, si sigur vei gasi ceva ce sa se potriveasca. happy

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In fond, de ce pui tu acum intrebarea asta, cand deja ai completat fisa de optiuni si, foarte curand, vei afla si unde ai fost repartizat.
Deja, in momentul asta, nu mai poti schimba nimic. Iti mai raman patru ani la dispozitie ca sa-ti dai seama exact ce meserie iti alegi si sa te hotarasti la ce facultate vei merge. Iar in patru ani, se pot schimba multe. Bucura-te de vacanta acum.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca nu ai completat inca fisa de optiuni, ai o mare problema: a trecut demult termenul pentru completarea acesteia, asa ca, exista sanse mari sa ratezi prima repartitie computerizata si sa participi la a doua, odata cu corigentii, pe locurile ramase libere.
Deci, cu tot 10-le tau, am vaga impresie ca esti ori un troll, ori un inconstient. Apropo! Media de admitere se face impreuna cu media de la Evaluarea Nationala. Vad ca de aia nu spui nimic. Troll!

| AnnAnne a răspuns:

Mai intai hotaraste-te daca esti absolvent de gimnaziu sau de facultatewinking(aluzie la alta intrebare de-a ta). Abia atunci sa intrebi.

"Am absolvit universitatea cu ceva timp in urma (4 ani). As putea acum sa fac a doua facultate in Romania? Am sanse?"

| StillRuxi a răspuns:

Da, din media de admitere 50% este Evaluarea Nationala, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| SmiLik explică:

Ruxi, desigur ca m-au atras unele discipline mai mult. Ma orientez mai mult spre profilul real (matematica...).

| SmiLik explică:

EuEuEu, nu as dori sa merg la medicina sau farmaceutica! Cit priveste informatica - o varianta destul de buna, insa acolo merg mai mult tocilarii. Nu am intilnit inca programisti "normali"! big grin

| SmiLik explică:

Ardnaxur1961,fisa de optiuni inca n-am completat-o. Chiar nu am idee unde merg.(( Pentru a putea decide, trebuie mai intii sa ma hotarasc ce specialitate imi voi alege!

| SmiLik explică:

Anna, big grin Sunt absolventa de gimnaziu. Intrebarea aia e data de pe profilul meu, insa nu-i a mea (a surorii mele).winking

| SmiLik explică:

"Media de admitere se face impreuna cu media de la Evaluarea Nationala."? Pentru prima oara aud asta! Eu nu vreau sa merg la colegiu, dar la liceu! Asta o pot face (daca nu gresesc)... pina in ultimul moment!