| Ginu a întrebat:

Hey, absolventi ai gimnaziului, unde mergeti mai departe: liceu sau colegiu?
Ce profil si profesie?
Eu sunt confuz si nu am idee.
Stiu ca trebuie sa merg in directia la ceea ce imi place asa ca va rog nu-mi mai spuneti chestia asta.

4 răspunsuri:
| calitro a răspuns:

Nu contează ce liceu ori colegiu ( titlu acordat liceelor în funcție de performanțele înregistrate de elevi, durata de activitate a liceului, etc. ) Mai degrabă contează profilul ( real sau uman ) și specializarea ( matematică-informatică, filologie, științe ale naturii, științe sociale etc. ), deci e bine să te axezi pe o specializare care te pasionează și vrei să o explorezi în viitor. Dacă îți place informatica și vrei să urmezi o facultate de automatică și calculatoare, optezi pentru specializarea mate-info, dacă vrei să urmezi o facultate de drept, specializarea științe sociale sau filologie, dacă vrei să urmezi o facultate de medicină, de asemenea, poți să optezi pentru specializarea de științe sociale și așa mai departe. Gândește-te ce îți place și vrei să faci în continuare. Succes!

| ElSueno a răspuns:

Eu voi merge la Productie Media cu specializare Tehnician operator procesare text-imagine

| LoneGunman a răspuns:

Liceul putin conteaza, iar facultate poti sa faci orice profil indiferent ce ai studiat la liceu.

| DjKosty a răspuns:

Trebuie sa te orientezi,,, si sa iti faci o idee cu ce medie ai si ceea ce iti place sa faci,,, fii creativ,,, imagineazati cum va evolua profesia care vrei sa o alegi pe viitor.Liceul e o experienta unica in viata!
Toti baietii se maturieaza cel mai mult in sesiunea liceului!
Bafta!