| XnameX a întrebat:

Universitățile gen yale nyu brown columbia pe ce se bazează adică ce materii se predau și ce poți face mai departe (am căutat pe net dar nu prea am înțeles ).Cum poți intra la ele exista burse sau ceva sau se dau examene vreau cât mai multe detalii Mulțumesc.

1 răspuns:
| Doja a răspuns:

Universitatile americane au admitere pe alte criterii. Ori intri prin sistemul lor, luand bacul (SAT, LSAT, etc) si apoi iti manifesti intentia de a participa, ori intri printrun sistem paralel. care de cele mai multe ori e cu burse sau cu bani platiti direct.

Ei aleg ce studenti admit, iar tu in cadrul universitatii iti alegi materiile si domeniul in care vrei sa termini.