| iuliana0001 a întrebat:

Urmeaza sa stau la camin in Galati si am doua curiozitati despre viata ce va urma:
1) Ma pot descurca daca nu avem bucatarie? Din ce stiu eu, exista cantina. Nu este o idee rea, insa parca mi-as dori sa imi mai fac si eu cate ceva din cand in cand. Ma cam sperie gandul ca poate nu o sa am nici frigider in caz de primesc de mancare. Mi-as putea lua cate ceva de la market, dar am dreptul sa gatesc in camera? Voi cum ati procedat daca ati fost in situatia asta?
2) Cum a fost experienta? Stiu ca e ieftin, salvezi un ban si mai nou caminele sunt renovate, nu mai e ca inainte dar am emotii sincer. Mai e cineva ca mine?
Va rog spuneti ca o sa fie bine

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde la care camin o sa stai. Prin 1993 am stat in Galati la caminul fostei scoli de partid si deja era la standard de aproape 3 stele - camerele cam mici, insa fiecare avea buda proprie si erau doar 2 in camera.

| iuliana0001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Suna bine. Bucatarie era?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iuliana0001):

Nu stiu, ca eu am stat intr-o deplasare sportiva de vreo saptamana. Mincam la o crisma/restaurant de linga sau pe la cantina nu stiu carei universitati, depindea de momentul zilei.

| iuliana0001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Universitatea Dunarea de Jos cu siguranta. Acolo sunt eu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iuliana0001):

Posibil, probabil, de regula mincam pe la cantinele liceelor sportive/universitatilor care aveau si facultate de sport/cantinta facultatii de sport - care se aplica, de la caz la caz.

| Frank51 a răspuns:

Bai da' ce va speriati de schimbare, parca nu stiu ce ar fi. Este pur si simplu un loc unde iti pui capul jos si dormi, doar ca stai cu inca 1-2-3 in camera. Depinde peste ce fel de oameni dai, dar in principiu trebuie sa fi in stare sa mai tolerezi, sa ignori. Bucatarie de regula este una pe fiecare palier, dar nu recomand folosirea ei. Baia este pe hol(la majoritatea), si la unele in fiecare camera. La cantina iar e cu dus si intors, la mine de exemplu se face mancare foarte buna, dar nu am de unde sa stiu la tine cum va fi. Per ansamblu caminul merita pentru cei care nu au pretentii la intimitate si chiar vor sa traiasca viata de camin(care apropo este super misto.), dar pentru cineva mai sensibil(sau pretentios) e mai ok sa stai intr-o chirie.

| Sonia822 a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu colegii. Iti poti lua o plita, faci niste cartofi prajiti in camera, nu moare nimeni, ca mananca si ei. Manarea e ultima problema. Ar trebui sa-ti faci probleme privind calitatea oamenilor.
Cand eram studenta, n-am avut noroc. Una din fete isi aducea zilnic iubitul acolo, a dormit tot anul. Una n-a facut curat niciodata, faceam noi si pentru ea. Altii iti umpleau camera de oameni. Multi sunt din mediul rural, dar d-aia, inadaptati. Nu vreau sa te dezamagesc, o sa-ti fie bine daca trasezi regulile clar de la inceput. Preferabil sa stai cu minimum o persoana pe care o cunosti, si stiice tabieturi are, si la ce sa te astepti, in caz de surprize neplacute. Poate o sa dai peste niste fete dragtze.

| Raducons a răspuns:

Din experienta iti spun ca nu prea se poarte gati in camera, depinde si de colegele tale, dar iti dai seama ca nu poti sa prajesti ceva in camera unde dormi, in shimb merge sa incalzesti o ciorba pe un resou. Poti sa aduci un frigider daca vrei si ai unde pastra alimentele pe care le aduci sau le primesti de acasa. Daca esti departe de casa e o solutie bună cantina.Nu mai sunt ca inainte ai dreptate, stai la camin, o sa te acomodezi in cateva luni si cand termini facultatea iti va parea rau ca pleci

| IoanaIonuca a răspuns:

Nu știu cum sunt căminele in Galați, în schimb in Oradea bucătăria era pe etaj și fiecare aveam frigider în camera. Nu cred că le va conveni colegilor sa iti faci de mâncare in cameră, totuși e prăjeală miros etc.

| BlackLight1987 a răspuns:

Ce ciorbe bune făceam pe resou in camera de cămin?