| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a întrebat:

va rog, va rog mult. Am nevoie de ajutor mare.Am o problema la fizica si am rezolvat-o dar nu stiu daca este corect:mi-a dat 101902, 17.Problema este urmatoarea:un lac de 5000 metri cubi trebuie sa fie golit cu o pompa care are randamentul =80%, pompa este miscata de un motor(puterea consumata=1472 w) apa trebuie ridicata pana la inailtimea de 3 mentri.cat timp dureaza golirea? densitatea apei =1000kg/m cub...va rog din suflet sa ma ajutati va rog, va implor. Daca nu v-a dat cum mi-a dat mie va rog sa imi lasati si rezolvarea, va multumesc, dau funda mare

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Energia consumata pentru golire = cu energia potentiala a intregii cantitati de apa la 3 m = puterea utila a pompei x timpul necesar
5000mc x 1000kg/mc x 9, 8m/s** x 3m =1472w x 80/100 x t rezulta: t= 125000sec= 34, 7 ore

3 răspunsuri:
| Digital112 a răspuns:

Nu se rezolva teme pe TPU

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK explică:

Andrei, am rugat oamenii frumos, daca tie nu iti convine, te rog pastreaza-ti opinia, eu am rezolvat problema, deci nu trebuie neaparat rezolvata, doar vreau sa ma asigur, daca nu vrei sa ma ajuti, te rog frumos sa nu te bagi!

| Alexandru009009 a răspuns:

Rasp. este 101902 am avut si eu problema asta la scoalabig grin