| EstiApreciatDacaEstiDiferit a întrebat:

Voi credeti ca programul de dupa masa sau de dimineata in scoli face diferenta la notele elevilor?
Adica, eu anul trecut faceam orele la scoala dimineata, si era usor, luam numai note foarte bune, aveam foarte mult timp de teme si sa invat cand veneam acasa, plus mancare si relaxare.
Anul acesta fac ore dupa masa, si parca nu am timp deloc sa invat, sau sa ma relaxez. Temele le fac mereu, dar niciodata nu reusesc sa invat suficient, numai in weekenduri, iar notele mele sunt doar bunicele, nu foarte bune.
Am unele momente in care pur si simplu imi pierd increderea de sine cu privire la inteligenta mea si consider chiar ca am devenit o prostuta, ca nu mai iau in seama cartea cum o faceam anul trecut, si uit complet ca imediat ce ma intorc acasa iau cina, fac teme si invat pana la 12 noaptea, iar dimineata iau micul dejun si fac niste teme mai mici, cum ar fi cele la limbile straine, nici nu vine vorba de pranz.Cand familia mea ia pranzul eu trebuie sa plec la scoala.
Ma simt terminata si epuizata rau sad
La voi cum e scoala? Puteti sa-mi dati si mie un sfat cum sa-mi fac putin timp liber cand vin acasa de la ore sau ceva?

6 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Sistemul de invatara dupa amiaza are dezavantaje cei mai multi au ore si de dimineata in care se confrunta cu diversi "deligventi" recte mie, Eu zic sa o lasi mai usor cu temele nu mi-am mai facut o tema acasa din clasa a8-a cred si sa stii ca ma descurc foarte bine la scoala sunt un elev de mijloc

| valentingb a răspuns:

Este mai greu,asa e. Vii acasa seara tarziu, stai pana in noapte, te trezesti a doua zi la fel ca ceilalti si la pranz iar pleci. Esti mereu in miscare, e obositor. Daca faci temele seara, esti obosita si nu ai randament, daca le lasi pe dimineata, esti grabita.
Daca poti merge la un alt liceu, e foarte bine. Prostuta nu esti, se vede ca esti chiar isteata si matura. Esti doar obosita. Incearca sa te odihnesti seara, pune-te la somn pe la ora 10, somnul din timpul noptii e mai odihnitor.

| EstiApreciatDacaEstiDiferit explică (pentru valentingb):

Nu sunt la liceu, sunt in clasa a VIII-a.
Mersi de sfaturi happy

| TempusVernum a răspuns:

Asa este! Subscriu la tot ce ai zis! Am experimentat si eu toate "schimburile" si chiar e OPTIM sa ai ore dimineata. Iti ramane mai mult timp si pentru tine apoi, nu doar pentru scoala, timp de care ai nevoie!

Nu prea ai ce sa faci. Stiu ca suna ridicol ca nu am o solutie pentru tine, dar n-ai decat sa faci tot ce-ti sta in putinta cu timpul care-ti ramane. Asta faceam si eu. Foloseste-te cat poti de weekend-uri ca sa mai scapi de cateva materii, astfel sa ai mai putin de munca in timpul saptamanii. Lucru pe care deja il practici si e bine ca te-ai gandit!

Bafta! Poate vor urma si vremuri mai bune big grin

| Georgiana2505 a răspuns:

Buna! Stiu exact cum te simti. 8 ani de zile am invatat dimineata si aveam timp destul sa invat, sa-mi fac temele si sa ma relaxez.
Acum sunt in clasa a 10 a si din clasa a 9 a invat dupa masa.In primul an, adica in clasa a 9 a, eram terminata de oboseala.Cand aveam multe teste si mult de invatat imi era destul de greu, si inca imi este.
Este destul de dificil sa iti faci timp liber cu programul acesta.Insa, de exemplu seara cand nu ai asa multe teme, dupa scoala mai poti face o plimbare ..Si temele incearca sa le faci dimineata.

| 12345Anonim a răspuns:

Eu am avut ore dupa-amiaza si dimineata.Da, intr-adevar ai mai mult timp daca esti dimineata. Dupa parerea mea, depinde de dispozitia fiecaruia.Uni se descurca mai bine dimineata altii viceversa.Nu trebuie sa-ti pierzi increderea in tine.Incearca sa iti faci un program,, batut in cuie'' ca sa spun asa.Acorda 3 ore temelor seara, iar dimineata invata.Restul timpului este numai al tau. Bucura-te de timp.Viata nu e nesfarsita.Trebuie sa stii s-o traiesti. Sper ca te-am ajutat.