| Alexander1495 a întrebat:

Buna voi pleca in Nice cu bursa Erasmus a fost cineva acoo sau stiti pe cineva? Va rog sa ma ajutati cam cat cheltui pe zi, cazarea? oamenii?

2 răspunsuri:
| irina3893 a răspuns:

Buna! Stiu ca e tarziu sa raspund, dar chiar vreau sa stiu cum a fost si cum ai reusit sa obtii bursa! Te rog din suflet sa imi raspunzi

| Alexander1495 explică (pentru irina3893):

Salut! Eu am plecat cu bursa Erasmus, sunt student si am obtinut aceasta bursa, trebuie sa ai note mari sa vorbesti limba din tara din care te duci, in \Franata nu prea merge doar cu Engleza... recomand sa vorbesti franceza de un nivel minim B1 sau B2. Deci a fost cea mai tare experienta din viata mea si recomand din tot sufletul. Nice este un oras frumos si ai ce vizita cu o diversitate culturala religioasa si lingvistica. In ceea ce priveste cazarea, eu am plecat fara ca sa gasesc un loc de cazare inainte sa plec. Nu recomand acest risc, eu am riscat si mi-a iesit, am stat la o doamna frantuzoaica cu un apartament tipic frantuzesc vechi cu tenta mediteraneana, am avut o camera unde plateam 250 euro pe luna. Camera o mai imparteam cu inca un coleg, tot roman, din Craiova, deci oltean, deci camera era de 500 euro pe luna. Cam asta este pretul pentru o garsoniera daca vrei sa stai singura. Daca vrei sa stai la camin, pretul este 180 euro sau 140 euro dar trebuie sa fii atenta la acte sa le faci din timp sunt foarte stricti cu asta. Pentru a gasi loc de cazare (apartament garsoniera etc. ) cauta pe site-ul https://www.lokaviz.fr/ sau daca vrei la camin cauta pe : Crous. Universitatea se numeste Universite de Nice Sophia Antipolis dar cred ca stii deja asta. viata este frumoasa, este cald, dar cam bate vantul mai ales martie -aprilie. oamenii se plimba pe faleza imensa cu biciclete, role, scutere electrice. La inceput iti va fi greu cu limba mai ales, cu orientarea, dar dupa va fi foarte usor si nu iti vei mai dori sa te intorci. Ceea ce a constatat este faptul ca experienta Erasmus adica plecarea asta pe o perioada mai lunga de timp nu este pentru persoanele ce au prieteni foarte apropiati acasa deoarece iti va fi foarte dor de ei si vei vorbi cu ei la telefon si nu iti vei dori sa iti faci noi prieteni si iti vei spune ca nu sunt oamenii deschisi. Totul pleaca de la tine tu trebuie sa fii deschisa cu ei ca apoi ei vor fi la fel. Oricum la magazine pe strada oamenii sunt binevoitori daca te ratacesti te ajuta, sunt deschisi. Safii atenta la tigani, la romani si la unii musulmani cestau pe strada, mai ales ca esti fata. Da, vei intalni roamni peste tot pe strada, vecini si asa mai departe nu oti sunt deschisi, eu nu vorbeeam cu ei in romana.am avut niste experiente mai neplacute si de asta, dar nu toti. Este o organizatie de voluntari ESN ( Erasmus Students Network), aceasta ii ajuta pe studenti sa se integreze mai bine si organizeaza diverse evenimente, intruniri, excursii pentru studentii straini, tu doar trebuie sa fii deschisa si sa te alaturi lor sunt de treaba oameii acolo si vei descopeir oameni din toate colturile lumii ( Columbia Australia, Brazilia ), nu doar francezi. Deci recomand experienta Erasmus in Nice, orasul este la fel de scump ca orice oras din Franta dar exista si la ei LIDL unde preturile la alimente sunt cateodata ca la noi in tara... DAca mai ai intrebari mi le poti aadresa
eu intru mai greu pe TPU, ma gasesti pe Facebook mai des O zi frumoasa