| corina2007 a întrebat:

Buna! Vreau o parere cu privire la ceea ce ma gandesc. Am trecut clasa a10a, iar pe mine ma bate gândul să mă transfer la filologie, pentru ca nu prea pot zice că fac față cu toată materia de la mate info. Eu nu pot zice că am învățat mereu, am incercat sa învăț cand era pentru ascultare sau test, insa uitam imediat. Nici acum in clasa a9a nu prea am învățat, insa cumva am reușit sa termin cu 9, 30. Nu stiu daca sa ma transfer sau nu. Nu stiu ce ar spune parintii mei daca le as spune gandul asta si nici nu stiu daca mai sunt locuri, intrucat la filologie sunt cam multi copii in clasa, multi transferandu-se acolo. As vrea sa ma mut pentru că nu prea înțeleg ceea ce fac la școală si nici nu vreau sa ma fac doctor, it-ist sau ceva de genul pentru care mi ar trebui mate info. Am intrat aici numai pentru ca nu stiam unde sa ma duc si ce vreau sa fac si m-am gandit ca de aici as putea face orice. Eu nu prea sunt cu istoria si nici cu geografia, latina n am facut cam deloc in clasa a7a. Nu stiu daca m as descurca la filologie asa de bine. Nu pot sa zic ca nu-mi place la mate info. Profesorii sunt buni si nu prea am profesori din ăia răi si nici nu as vrea să dau peste vreunul. Ar trebui să rămân aici? Mă gandeam si la bac cand va trebui să l dau. Cred ca e mai ușor bacul la filologie. Nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Încep cu ultima idee scrisă, bacul nu este mai ușor la filologie sau pe orice alt profil.
Este mai ușor doar dacă înveți din timp și lucrezi intens.
Nu contează profilul, dacă ești la mate-info nu înseamnă că trebuie să te duci la facultate tot pe asta laughing, poți să alegi să te duci și la facultatea de Pshihologie după.
Evident ai mai multe avantaje dacă faci matematica la liceu, pentru ca multe facultăți cer asta, deci mai multe opțiuni.
Lucrurile se pot schimba și din a 10 a, asta dacă încerci să schimbi lucrurile care nu merg la modul de " învățare ".
Și nu știu, pentru încă 2 ani deja să te transferi și să te acomodezi din nou cu alți profesori, alti colegi, eu zic că nu merită.
Dar asta ține de ce îți dorești tu, nu noi.
Discută și cu părinții, dar nu lua decizii pripite când ești nesigură.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Totusi, sa termini cu 9, 30 pare ceva, clar e un efort.Greu de spus daca ai avut un noroc imens sau te duce capul dar esti lenes? laughing

Daca de fapt mai mult ai tocit decat invatat, iar pe viitor nu te vezi in niciun domeniu sau cariera pentru care poti opta dupa ce termini mate-info, atunci cu siguranta ar fi cazul sa te muti. Vorbeste deschis cu parintii tai despre asta.Eu cred ca vor intelege si e deosebit de important sa faci acest pas acum, nu mai incolo cand te afli in impas sau abia la sfarsitul liceului, cand ai nevoie de bac la anumite materii pentru admiteri la facultati.

| corina2007 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc de răspuns!

| trophin a răspuns:

Cum a scris... tu poti sa faci schimbarea...

| Sjhxjcks a răspuns:

Pu. Ne in balanta avantajele si dezavantajele si ia o decizie