| Secreeeeeeeeeeet a întrebat:

Salut.
Toti domnitorii sunt in iad? Adica Cuza, Stefan si toti acestia care au ucis.

21 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Pai pe cine a ucis Stefan? Te referi la razboaiele de aparare?

| BlackSulphur a răspuns (pentru costis):

Nu. Daca nu stii, Stefan era un domnitor foarte crud si irascibil, avea tendinta sa persecute si sa condamne la moarte pe oricine ii statea in cale, si pe oricine nu i se supunea. Se vede ca istoria de la scoala nu va invata nimic. Si inca un detaliu: Stefan cel mare era cam "iubaret"... Te-ai prins tu ce vreau sa zic.

| Moisie a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pai atunci de ce raspunzi cu NU la intrebare?

| costis a răspuns (pentru BlackSulphur):

Eu la istorie am invatat ca in timpul lui Stefan eram inconjurati de dusmani, ca fara disciplina am fi disparut ca popor, si ca Stefan si-a riscat viata in 40 de razboaie ca sa isi apere tara si poporul asupra caruia domnea. Istoria nu este preocupata pentru criticarea calitatilor de "iubareti", pentru asta se nasc mereu caractere mici, ca sa critice si oamenii cu adevarat mari.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Moisie):

Eu i-am comentat lu' costis, nu am raspuns la intrebare.

| Musique a răspuns:

Sigur că da.
Omoară și tu dacă vrei să-i cunoști.

| mODIN a răspuns:

Sunt in mormant nu in iad.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, normal.

| zurick a răspuns:

Daca nu era Stefan cel Mare iti dai seama ca nu mai eram sub nici o forma un popor crestin? Sau daca nu era Constantin Brancoveanu? Si multi altii despre care poate nici nu stim...Si-n plus judecand asa toti vom merge in iad pentru ca nu suntem fara de pacat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu, fiecare a avut un timp de pocainta, acum fiecare stie daca l-a folosit bine sau rau

| sublime89 a răspuns:

Toti marii patrioti romani sunt in iad. Ce popor crestin avem laughing Chiar si Stefan cel Mare si SFANT, care a facut atatea manastiri, pana si el a ajuns in iad. Intr-un fel nu-i de mirare, daca te gandesti ce spune religia crestina despre adulter. : ))

| Lizzu a răspuns:

laughing laughing
Da, sunt acolo.
Isi povestesc unul altuia ce lupte au castigat si pierdut.
I-am visat eu aseara happy

P.S. Nu mint.

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Cred ca-i e cam greu lui Cuza sa-i explice lui Stefan cel Mare ce l-a apucat de a unit Moldova lui iubita cu Tara Romaneasca laughing

| Moisie a răspuns:

Evident ca DA!
Mai ales ca au ucis pentru crestinism, adica pentru o religie care Il blasfemiaza pe Dumnezeu slavindu-l ca Dumnezeu pe un om din cea mai joasa clasa sociala, adica pe un dulgher!

| Kalla a răspuns:

Dar de unde vrei sa stie mortala de mine?

| Delmoniko a răspuns:

Din panoplia minunilor demne de TPU si din fundul gandirii unui muritor demn de stima si suspine vine o intrebare care infunda negura veacurilor. Buna intrebare happy
Daca si Stefan cel Mare si SFANT a ajuns in iad, mai da-o dracu de religie ca nu e buna. Cititi Infernul lui Dante. Pana si filosofii Greciei antice au un loc special in iad. Oare Basescu o ajunge in iad? Oare Horia, Closca si Crisan s-or scalda in razele soarelui paradisiac ciupind ingeritele de fund?

| Syela a răspuns:

Nu cred ca stie nimeni asta.laughing Incearca sa vb cu ei si intreabai unde or ajuns...is atea metode de vorbit cu mortii...laughing Daca te hotarasti sa o faci zine si noua ce ai aflat!

| CrAzYGiRlLoLo a răspuns:

Nu, nu toti domnitorii sunt in iad, acestia au ucis pentru asi apara patria, au ucis pentru ceva important, iar Stefan este in Rai, chiar si in biserici sunt icoane cu El, acesti domnitori au ucis dar si au facut foarte multe fapte bune, pe ei poporul ii iubea asa ca nu sunt in iad, in iad sunt de exemplu Vlad Tepes! Sper ca te-am ajutat, bafta!

| HueyFreeman a răspuns (pentru CrAzYGiRlLoLo):

Un erou al poporului care pedepsea criminalii a ajuns la pedeapsa vesnica, pe cand un afemeiat care abuza de pedeapsa capitala cand i se scula lui are parte de fericirea vesnica. Strasnic sistem al dreptatii.

| zurick a răspuns (pentru CrAzYGiRlLoLo):

Cum ai motiva tu că Vlad Țepeș ar fi în iad?

| Siflingar a răspuns:

Da. Dacă vrei, poţi vorbi cu ei. Avem semnal puternic aici, în iad.