| CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Bună! Vreau să învăț limba spaniolă. Am făcut spaniolă în primul an de facultate, dar recunosc că nu am învățat foarte mult. Acum vreau să mă pregătesc și să învăț spaniolă cât să pot ține o conversație, momentan. Știu ceva cuvinte și câteva expresii ușoare, dar nu-i destul. Trebuie să învăț gramatică, dar nu știu de unde să încep. Îmi puteți recomanda cărți de gramatică și aplicații? Voi cum procedați atunci când învățați o limbă străină? Vreau ca până în octombrie să fiu capabilă să vorbesc în spaniolă. Nu să fiu fluentă, nu se întâmplă peste noapte, dar să pot ține o conversație și să pot înțelege limba. Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Practici vizualizand telenovele

| dannyel86 a răspuns:

Eu inteleg limba spaniola pentru ca am urmarit telenovele.
E si aceasta o metoda de a invata o limba.
Daca stapanesti engleza, iti poti face cont pe Duolingo. Au si site, dar si aplicatie ce poate fi deschisa pe telefon. Nu te costa nimic sa inveti ce limba doresti pe aceasta platforma interactiva.
Contine imagini, text si sunet. Poti exersa chiar si vorbirea prin aplicatie.
Din cate stiu, nu au asistenta in limba romana, de aceea e nevoie sa cunosti limba engleza.

| dinaprilie a răspuns:

Buna, singura limba pe care am reusit sa o invat de la zero in maxim un an a fost franceza CU MEDITATOR. 2 sedinte pe saptamana ori 2 ore. Pt ca nu am "vorbit-o" am uitat-o la fe de repede. Deci, in opinia mea, meditator daca iti permiti.