| alexsiceva a întrebat:

Buna vreau sa ma inscriu la facultatea de mecanica din Timisoara dar nu stiu care sectie e mai buna.
Ma poate ajuta cineva si pe mine?

6 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pai, cam ce sectii ar fi? Se alege din primul an?

| alexsiceva explică (pentru Mayar):

Ii mecanica si rezistenta materialelor, mecatronica si robotica, ingineria materialelor si fabricatiei, masini mecanice si utilaje

| Mayar a răspuns (pentru alexsiceva):

Stii, cu mecanica auto poti face multe. Acum incearca sa se automatizeze cat mai mult masinile, dar tot au mare nevoie de mecanici. De ex firma Valeo + Yazaki.
eu zic sa faci putin de research sa te convingi si singur ce ramura e mai cautata. Mecanica auto iti permite doar sa fii un simplu mecanic auto, cel pe care il stim de atatia ani? Daca da, atunci mergi pe rototica. Oricum o sa te poti muta daca nu iti place si ai macar examenele luate, dar totusi sa iti faci o parere despre cum sta treaba. Acum totul se face in programe, nu se mai aplica desenul tehnic pe foaie, cu munca, atentie la detalii si nopti nedormite, deci vei avea mai mult timp pentru a vedea ce iti place si ce se cauta. Sa imbini utilul cu placutul

Foarte bine ca te preocupi de viitorul tau, foarte putini fac acest lucru.winking

Răspuns utilizator avertizat
| Ioan_Mihnea_1969 a răspuns:

Pai, cam ce sectii ar fi? Se alege din primul an?