| Cjsjsjshhdhshaja a întrebat:

Buna! Vreau sa merg la facultate la Iași dar nu știu ce sa aleg dintre "Asistent medical generalist" și "Balneo-fiziokinetoterapie"
Voi ce ma sfătuiți?
Și ma refer la salariu și cât de accesibile sunt locurile de munca in fiecare dintre cele 2 domenii.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fizio-terapeut!

| Sophieka a răspuns:

De ce vrei sa practici o meserie in care ar trebui sa ai iubire fata de oameni, cand tu ai iubire fata de bani?

Sunt destuli oameni avari si neinteresati de oameni in aceste 2 specializari, mai ales in cei de asistenti.

| Cjsjsjshhdhshaja explică (pentru Sophieka):

Buna! Nu am spus ca am iubire fata de bani sau ceva de genul. Pot sa spun ca am o pasiune pentru medicina, altceva nu vreau sa fac. Dar in același timp trebuie sa ma gândesc și la câștigul meu pentru ca din asta o sa trăiesc. Te rog sa nu ma critici din cauza unei întrebări. O zi buna!

| Cjsjsjshhdhshaja explică:

Buna, mulțumesc de răspuns. Am 17 ani.

| AliSimpluro a răspuns:

Asistent medical generalist, deoarece este mai util si salariu mai bun si solicitat in orice conditii, deci garantat nu vei ramane fara serviciu.

| AnaMaria29999999 a răspuns:

Personal, aș alege asistența medicală. Dar nici balneo nu e rău, dar nu știu cât de ușor se găsește de munca. Oricum, în cazul acesta eu zic sa alegi ce simți, ambele sunt domenii frumoase și lucrurile vor merge mai bine acolo unde chiar îți place ceea ce faci. Mult succes!