| queeny a întrebat:

Vreau sa va intreb cat de importanta e materia din scoala generala in liceu? Eu simt ca nu stiu nimic. Desi am avut medii foarte mari. simt ca in scoala mea nu se invata sad. Cred ca sunt in urma la matematica (pentru ca lucram doar din manual), fizica (pentru. ca profa nu prea exiplica) si la franceza unde practic abia reusesc sa citesc sad

Ce credeti, voi putea recupera in timpul liceului? sad
Vreau sa dau la mate-info pentru ca desi nu avem o profa OK la matematica, mie imi place fff mult. Se leaga materia din 5-8 cu cea din liceu? Voi face fata? sad

3 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Ti-am mai raspuns deja la o intrebare sa zicem cat de cat identica cu intrebarea de fata.
La fizica te ia de la 0, deci relaxeaza-te de acum!happy La mate, doar algebra conteaza(clasele 7-8). E "vital" sa stii sa rezolvi o ecuatie, un sistem de ecuatii, formule de calcul prescurtat, sa stii ce e aia o functie, numere intregi, rationale, reale, regula de 3 simpla. Oricum niste nimicuri, maruntaie...pe langa ce urmeaza sa inveti in liceu. De asemenea in liceu o sa mai reiei ce ai invatat in generala, le recapitulezi putin si apoi le studiezi la un nivel mai dificil. Oricum iti spun sigur ca o sa vezi colegi in liceu mult mai slab pregatiti din generala(nu neaparat din cauza profesorilor) decat ai fost tu(sau doar ca te consideri tubig grin).
Aoleu si cate emoticonuri d-astea "sad" ai pus laughing Dar daca zici ca-ti place matematica inseamna ca stii ceva, asadar nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi.

| dede16 a răspuns:

Practic este cum a zis aero, doar ca in legatura cu profesorii nu a mentionat nimic.
Se poate intampla ca in liceu sa ai profesori fix ca in generala sau mai exigenti, care sa iti ceara sa stii tot ce ai facut in generala si care tine de materia lor.
De exemplu, practic, la biologie pe mine a inceput sa ma intrebe pe clasa a9a de toate prostiile despre plante si totul inainte de a preda lectia straight face

| ZoZoHeart a răspuns:

Daca nveti mult, idiferent de profesr, vei reusi! Ai incredere in tine! Nu te da batuta! Esti o invingatoare, nu o lasa! Vai reusi! Ai incredere in tine!