| AlexRomanPaltiniss a întrebat:

Bună ziua, am si eu o intrebare, am un coleg care nu a venit deloc la scoala tot anul, a venit doar de acu 2 zile si are 600 si ceva de absente si acum vine, întrebarea daca poate trece cumva clasa? Si as mai vrea sa imi mai spuneți prin ce boli sau ce intamplari se pot motiva atatea absebte (ex deces, boli)

Răspuns Câştigător
| 120bulevard a răspuns:

Daca nu are acte doveditoare pentru absentele alea, nu trece clasa ci ba mai rau, o sa primeasca preaviz de exmatriculare. Si daca face cumva ca absentele alea sa se motiveze, o sa aiba viata grea cu mediile, la unele materii ai nevoie de 5 note + teza in functie de pretentiile profesorului, el neavand niciuna, va trebui sa gaseasca o solutie.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate sa treaca clasa, daca indeplineste 2 conditii:
1. Sa aiba motivare medicala pentru toate absentele
2. Va fi examinata si va lua note de trecere la toate materiile (principale).

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Bula):

Acum el nu a fost bolnav deci nu poate motiva absentele daca nu a fost bolnav

| Bula a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

Daca nu-si motiveaza absentele, atunci probabil va repeta anul.
Exceptie este doar daca prezinta un motiv foarte convingator (si legal), respectiv primeste si note pentru materii.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Bula):

Si care sunt motivele legale pentru a motiva absentele?

| Wr3nch a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

Din moment ce intrebi asta e clar ca colegul a lipsit pentru ca asa a vrut. Daca nu a fost bolnav cu acte si analize nu are cum sa motiveze.

| Bula a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

De exemplu, daca a fost plecat din tara, sau din alte motive ce nu i se pot imputa.
In aceste cazuri trebuie prezentate dovezi indubitabile la inspectoratul scolar /ministerul invatamantului, pentru aprobare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca tu esti ăla ce te intereseaza ce face colegul, tu ai absente asa ca ramîi repetent nene

| Kiran a răspuns:

Personal, pana in clasa 10-a mi s-a spus ca nu conteaza absentele prin faptul ca, e obligatoriu 10 clase ce mareste numarul de absente de la care incepe sa scada cate 1 pct la purtare, plus ca se face comisie intre profesori si director/directoare pentru a discuta despre respectiva persoana, am avut si 800 si am avut intr-a 10-a media 7, iar in clasa a 11-a, am avut 21 absente si am primit media 8, acum nu stiu daca "legile" astea sunt universale la orice scoala / liceu sau a fost unde am invatat. Legat de repetenție, poti ramane doar daca ai 3 materii sub media 5 si in vara nu reusesti sa treci