| Jigokunokishi a întrebat:

anul asta termin liceul si sunt nehotarat in privinta facultatii, mai exact a profilului pe care sa il aleg. Vreau ceva care sa nu fie exagerat de greu si cu care sa imi pot asigura un viitor decent, sa imi gasesc loc de munca in domeniu si sa nu ma doara capul ca am terminat degeaba facultatea. Sunt prins intre: Ecologie si Protectia mediului, Asistenta medicala, Limba si literatura. M-ar tenta psihologia, dar mi s-a spus ca fiind barbat nu a putea sa-mi asigur un trai decent si linistit ca psiholog. Ce credeti?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Singurele facultaticuc are nu-ti faci griji de job sunt cele care au tangente cu programarea, in rest depinde d enoroc si cat de bun esti la vrajit fetele de la HR. in rest ecologia e complet nefolositoare, asistenta medicala nu cere neaparat facultate si limba si literatura. daca mergi la Limbi moderne aplicate si inveti ceva limba mai sf altfel o sa traduci romana engleza la 10 lei foaia.

Psihologia merge ca e plin de posturi in HR, inrebarea e daca vrei asta happy

spor

| minrest a răspuns:

Neaparat in domeniu, nu prea vad de ce, dar daca faci Asistenta Medicala sau Limbi si Literaturi Straine, chiar in domeniul studiat vei lucra.

| andreiucu45 a răspuns:

Poti sa faci facultatea in profil de turism si alimentatie,apoi faci un master in alimentatie iar dupa te poti angaja ca si inspector in alimentatie, turism, sau chiar inspector anaf, daca faci si masterul vei deveni direct inspector anaf, daca nu vei face masterul 2ANI INSPECTOR IN TURISM SAU ALIMENTATIE aste la alegerea ta