| JennyT a întrebat:

Buna ziua as dori sa stiu care este faza cu mandatul postal stay in chirie si as dori sa cumpar deva de pe aliexpress cum il primesc? de unde?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Atunci cand coletul soseste la posta, o sa primesti un aviz pentru a merge sa-l ridici. O sa-l primesti la cutia de scrisori a blocului. In cazul in care coletul e micut si te intelegi cu cineva de la posta, ti-l poate aduce direct la usa, altfel trebuie tu sa mergi personal. In cazul in care coletul este mare si depaseste o anumita suma de bani, il ridici de la posta vamala.

| JennyT explică (pentru Aasdfghj):

Mersi mult

| Aasdfghj a răspuns (pentru JennyT):

Cu placere!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Despre ce mandat poștal vorbim? Că dacă faci cumpărături pe net, primești pachete, nu mandate.
Și pachetul (dacă vine din afara UE) îl primești la poșta vamală. De acolo, te anunță pe adresa pe care ai trecut-o când ai făcut comanda. S-ar putea să ai o problemă dacă nu e aceeași cu aia din cartea de identitate (sau dacă nu ai viză de „flotant" pe acea adresă) - regulile Poștei Române din paleozoic...

| JennyT explică (pentru mihai69):

Da mandat postal daca comand lucruri de pe ebay joom aliexpress

| mihai69 a răspuns (pentru JennyT):

Https://www.posta-romana.ro/......ional.html
Mandatul poștal este pentru a trimite / primi sume de bani, nu obiecte!