| roxisweet a întrebat:

Bună ziua, as vrea sa reîncep școală dar cu frecventa redusa! Am doar 8 clase. Unde as putea în Iași sa fac? Și se poate într-un an sa termin 2 clase o data? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Du-te la Inspectoratul Județului Iași și întreabă ce licee organizează cursuri cu frecventa redusa. Apoi du-te până în septembrie la liceul respectiv și înscrie-te la FR.Si nu te mai lua după alții, nu e niciodată târziu să faci liceul, sa faci o facultate, am văzut oameni la FR care aveau peste 40 de ani și doreau să termine liceul.Tu la 23 de ani poți termina cu brio și ușor un liceu la FR Doar sa vre plus că liceul la FR este mai ușor de decat la zi, Îți doresc succes!

| AvalohAlyn a răspuns:

Si legat de intrebarea ta cu 2 ani intr-unul, stiu sigur ca nu se poate face asa, decat cate 1 an scolar normal o clasa atat ca si la zi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Din păcate numai ai varsta necesara, tu trebuie sa termini clasa a 9 a daca ai fi vrut sa faci facultatea era ok si la varsta pe care o ai acum, dar sa te reînscrii la scoală sa faci clasa a 9 pîna in clasa a 12 ea e tîrziu foarte tarziu, de ce nu ai facut scoala cand era timpul ei?

| roxisweet explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din păcate situația pe atunci nu mi-a permis... Am vrut sa fac liceul cu frecventa redusa. Pentru ca asa a facut o mătușa în București și are 50 de ani... Dar din câte am auzit din septembrie nu se va mai putea face cu frecventa ci doar seral și obligatoriu zilnic sa merg, iar asta nu pot. Pentru ca nu are cine sta cu copilul

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru roxisweet):

Înțeleg, dar ceea ce a fost pe timpul mătușii tale numai este, s-au schimbat mult legile scolare, fiecare ministru al învățămîntului a schimbat legea cum a vrut el, si eu cred ca nu mai poti din păcate sa faci nimic, poti merge la inspectorat sa vezi care sunt liceele la care tu ai putea sa te încadrezi, dar nu î ti face speranțe, te duci doar asa sa te informezi, dar tatăl copilului tau ca inteleg ca ai o fetiță, ea ce varsta are? De ce nu stă tatăl ei dimineata acasa cu fata, daca ai gasi tu sa mergi la liceu dimineata. Sănătate multă tie si fetiței, si mult succes, sa gasesti liceul pe care il doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Ești foarte tânără, drăguță, nu pierde timpul înscrie-te la un liceu seral, are aceeași valoare ca la zi, sau la o școală profesională într-un domeniu care ți-ar place ție. Succes!

| roxisweet explică (pentru anonim_4396):

Am 23 de ani. Și am un copil, și nu îmi permite timpul mai ales pana nu o dau la grădiniță. De acea as dori totuși sa continui școală doar ca nu îmi permite timpul sa merg zilnic