| aannoonniimmaannoonniimm a întrebat:

Astazi am fost la Casa de Pensii sa duc un extras de cont ca alocatia sa imi vina pe card, iar acolo mi-a trecut titular pe tata. Am si eu o nelamurire ce inseamna titular? Dau FUNDA celui mai bun raspuns?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce fel de "alocatie" de la Casa de Pensii?
Poate este vorba de pensia de urmas dupa tatal tau.

| stlucian a răspuns:

Titular=Persoana care posedă (ceva) pe baze juridice; cu drept legal de posesor (a ceva); in cazul tau pensia tatalui.

| aannoonniimmaannoonniimm explică:

Alocatia care o iei pana la 18 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru aannoonniimmaannoonniimm):

Alocatia de stat pentru copii nu se primeste de la Casa de Pensii Publice, pentru aceasta trebuie sa mergi la Agentia de Plati si Inspectie Sociala. Daca esti minor trebuie ca pe cerere sa semneze si parintele care o lua pana acum.