| anonim_4396 a întrebat:

Cine poate sa raspunda la niste intrebari legate de facultatea de medicina:

1. Este foarte dificila in comparatie cu alte facultati?
2. Cat timp liber ai in general ca student?
3. Dupa desfasurarea concursului de rezidentiat exista posibilitatea sa nu existe locuri intr-un domeniu in care vrei sa optezi?
Si daca este sau a fost cineva la medicina si poate spune mai multe despre cum este in general...Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Da, este mult mai dificila decat multe alte facultati.
2. Timpul liber depunde de cat de bine vrei sa o faci. Daca vrei sa o faci bine, ai timpul liber masurat. Daca nu iti pasa, poti avea mult timp liber.
3. Inainte de a te inscrie la rezidentiat stii exact ce locuri sunt. Daca nu ai nota destul de mare, locurile pe specialitatea dorita se pot termina pana la tine

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, medicina este cea mai lunga si mai grea facultate, in special daca alegi profile ca neorochirurgia si alte ramuri grele, unde stai in facultate 6 ani, faci rezidentiat 4 ani si dupa 10 ani grei, ajungi medic, daca reusesti sa-ti iei toate certificarile.
daca mai vrei sa faci si un masterat, phd, sau alte specializari....se complica lucrurile, ca trebuie sa inveti si sa muncesti pe rupte.
Timp liber la medicina?
Cat priveste timpul liber, nu exista asa ceva, daca vrei sa faci medicina.
Fa o facultate de educatie fizica si sport ca sa ai timp liber!

In ce priveste posturi d emunca dupa terminarea facultatii, nu este doar problema ta sa iti cauti, sa participi la interviuri si concursuri, pentru ca nimeni nu-ti garanteaza un loc de munca.