| Thecurious a întrebat:

Citisem undeva ca masa aerului rece este mai mare dacat cea a aerului cald. As vrea sa stiu care este explicatia?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Aerul cald contine mai putine molecule intr-un anumit volum dat, pentru ca e "rarefiat".
Crescand temperatura, creste agitatia termica a moleculelor.
Acestea se vor misca mai mult, avand mai multe energie.
In traducere, aerul isi dilata volumul, va ocupa mai mult spatiu, va contine mai putine molecule intr-un volum dat, ceea ce inseamna o scadere a densitatii.
Iar ceva mai putin dens, e mai usor, deci se ridica la suprafata.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și unde citiseși asta?
Ce înțelegi prin masa aerului?
Dta vrei aici o lecție de fizică?
De unde să încep lecția, când văd că te scalzi în așa lucruri vagi, cu asemenea ușurință?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Intr-un articol de pe internet (poate am cazut in capcana cuiva).
Ma gandeam la densitatea aerului, care in sezonul rece este mai mare decat in cel cald. Fiindca densitatea este egala cu m/V, voiam sa stiu cum sunt parametrii raportului in cele doua medii, facand comparatie. Recunosc ca intrebarea este prea vaga, poate chiar prosteasca.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu estw prostească deloc, o să răapund în curând.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Esti cumva DUS?!? SAU FACI MISTO DE NOI?!?

masa unui lucru nu poate fi mai mare sau mai mica decat al altui lucru decat daca mai pui un parametru cum ar fi VOLUMUL

acelasi volum de aer rece este EVIDENT mai greu decat acelasi volum de aer cald, pentru ca aerul cald se dilata, asa ca tu fixezi volumul si deci densitatea va fi mai mica

DIN CAUZA ASTA SE RIDICA DE LA SOL BALOANELE CU AER CALD

ai pus o intrebare la fel cu, la ora de fizica intrebi la ce temperatura fierbe apa?
raspuns: apa fierbe la 100 de grade celsius!
PE BUNE?!? SA MORI TU?!? esti profesor si BATI CAMPII!
raspuns corect:
apa fierbe si la −273.15 °C (e minus in fata, minus, minus, minus)
de ce? care e JMECHERIA
apa fierbe la 100°C NUMAI daca presiunea e de o atmosfera (presiunea normala la nivelul solului de pe pamant)
la 0 atmosfere, in spatiul cosmic, apa v-a fierbe la 0 ABSOLUT - −273.15 °C iar dupa aia, imediat v-a ingheta

| Thecurious explică (pentru CarcotasulVesel):

Am facut o eroare, inlocuind densitatea cu masa, in intrebare.
Intr-adevar, la 0 grade kelvin, apa va firbe in spatiul cosmic.
La clasa, profesorul le va raspunde elevilor in functie de lectiile predate pana in momentul adresarii intrebarii, cel putin asa cred.

| PetrutMario a răspuns:

Orice este cald si nu e solid e mai usor decat ce este rece: gaz, lichid... Aerul, sau apa calda, sunt mai usoare pentru ca odata cu temperatura ridicata creste agitatia termica a moleculelor din compozitie. Acestea avand mai multe energie se misca mai mult, facand loc in jurul lor, astfel ca gazul/lichidul devine mai rarefiat. Fiind mai rarefiat va avea mai putine molecule intr-un volum dat, deci va fi mai usor. Si va "curge" deasupra.