| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate da cineva detalii despre Centrul Universitar de Nord Baia-Mare, în special de Facultatea de Științe pentru departamentul de Matematică-Informatică? Poate cei care studiază acolo știu mai bine!
Aș dori de asemenea și păreri, impresii și idei.
Vreau să știu dacă se merită să studiez acolo pentru o profesie de IT.
Doresc răspunsuri cât mai detaliate, dacă se poate.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

No, du-te la cluuuuj ca acolo-i fain
acum serios informatica de la ubb e f bine cotata
s-ar putea departamentul de care vb sa fie pentru profi de informatica nu pentru IT-isti la fel este si la Galati mate-info
singur mate-info de la Bucuresti scoate it-isti dar e departe
da cluju-i la un batz distanta de tine casa zic asa.

| catalan98 a răspuns (pentru Ara997):

Deci zici că la Baia-Mare nu are rost?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programare se invata in mare parte pe cont propriu. Rolul facultatii e sa puna niste baze si sa dea niste directii. Dar daca vrei cu adevarat sa profiti de avantajele unei facultati (internshipuri, burse, parteneriate cu firme, profesori bine pregatiti), atunci solutia e un centru universitar mare, Bucuresti, Iasi, Cluj

| catalan98 a răspuns (pentru suntserios):

Deci Baia-Mare nu e o opțiune bună?

| Ara997 a răspuns (pentru catalan98):

Nu se compara cu clujul, vezi ca l cluj este in primavara examen de preadmitere, ai ocazia sa vezi cenivel ai.
si nivelele nu se discuta, baiamare e o subfiliala cam asa ceva, alti profi alti colegi, alte optiuni inclusiv de angajare are clujul. fa un efort si fa ceva greu da bun, da trebuie sa tragi serios pentru admitere. ce clasa esti 11 sau 12?
p.s. sau vino la Iasi la info. is frumoase si moldovencele sa stii

| suntserios a răspuns (pentru catalan98):

Nu prea ai cum sa compari Baia Mare cu marile centre universitare

| catalan98 a răspuns (pentru Ara997):

Am terminat anul acesta liceul.
Dar sunt pasionat de matematică-informatică.

| Ara997 a răspuns (pentru catalan98):

Lucrezi de pe site-uri cu autoevaluare? cam din ce lucrezi.
sper ca sti ca ex de informatica este in primul rand unul de algoritmica + limbaj C, nu tic sau alte jucarele.
ce inseamna pasionat, ai fost la concursuri de info, la un OJI macar?
nu te suparaca te intreb, la cluj se intra destul de greu deci ar trebui sa te mobilizezi maxim