| Pop_Adela_Liliana_1981 a întrebat:

Bună ziua! Saptămana trecuta fiica mea a primit nota 1 la matematica din simplu fapt ca îi picase netul la jumatatea orei iar doamna profesoara a vrut sa o asculte, ea a incercat sa se conecteze de pe telefon dar cei de la mit nu ii dądeau accept, asa ca a trimis mesaj unei colege. Doamna profesoara i-a dat nota 1 spunand ca atunci a iesit cand ea a vrut sa o asculte, dar doamna prof nici nu a facut prezenta la inceptul orei. Intrebarea mea este: poate un cadru didactic sa de-a nota 1 unui elev daca acestuia ii pica netul in timul orei? Fiica mea nu are obiceiul sa lipseasca de la ore dar cand pica netu nu ai ce sa faci!

3 răspunsuri:
| GraniniCuPiersica a răspuns:

Trebuie sa sunați Doamnă ca și părinte sunați personal pe profesoară săi Spune-ți problema

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

In principiu da, in minutele alea fara internet se putea uita in carti, manuale, caiete etc., profesoara nu poate sti ce s-a intamplat. O inteleg si pe fata, facand in online si eu stiu ca nu e placut sa ramai fara internet si sa nu te creada profesorii. Puteti sa vorbiti cu dumneaei sa ii stearga nota si sa o asculte, in loc de test.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru rosessunflowersandlillies):

Nu poate, deoarece nota reprezinta evaluarea cunostintelor, nu prezenta la ora. Cum a evaluat cunostintele? Cum demonstreaza profesoara ca nu i-a cazut elevei netul?
Problema trebuie discutata cu profesoara.