| klasus a întrebat:

Buna ziua/seara.
Vin cu o problema care din pacate incet incet trebuie sa o iau din nou in considerare.
Faza e cam asa, nu am terminat 12 clase. Am avut niste probleme de familie si la scoala si nu am reusit sa termin 12 clase.
Nu mai locuiesc in tara de 3 ani, gasindu-mi deja un loc de munca nu m-am mai gandit la asta dar tinand cont ca vreau sa fac si altceva cu viata mea vreau sa iau diploma de 12 clase.
Stie cineva ce trebuie sa fac, unde trebuie sa ma duc si ce proceduri trebuie sa fac?
(locuiesc in Italia)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Italia nu stim ce procudir sunt, dar poti afla daca te interesezi local, la un liceu sau la Inspertoratul scolar de acolo.
In Romania, te poti inscrie la liceu, doar la cursurile serale, unde trebuie sa faci 13 ani.

| Couragebv a răspuns:

Salut, sunt in aceeasi situatie, am revenit in tara, si fac la frecventa redusa, suna la secretariat fara grija, si mai ales, daca stapanesti italiana, intereseaza-te acolo. Dar suna acolo de unde ai terminat ultima clasa.
Sa ai spor!

| JamesWatson a răspuns:

Bună, din cate stiu eu trebuie ori sa te întorci la liceul respectiv si sa termini acolo (in felul asta la liceu găsești toate răspunsurile) sau să te "transferi" la unul din Italia (Dacă îl faci in Italia ar trebui să merge la liceul pe care vrei sa il urmezi, sa le explici care e situatia si este posibil sa te accepte, daca nu mai încerci) in orice fel ai face la liceu găsești raspunsurile necesare (legate de acte, etc.).
Este foarte bine ca vrei sa termin 12 clase.
Felicitări!
Sper că te am ajutat.