| MateiDanielAlexandru a întrebat:

Tin sa mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu notele si ca am sustinut examenul de capacitate din clasa a 8-a. Am decis sa ma inscriu la o scoala profesionala, am terminat clasa a 9-a cu cele mai bune din clasa dar am fost dezamagit in momentul cand am realizat ca nu ma pot vedea lucrand pe santier. Dezamagit, frustrat si lipsit de motivatie am lipsit foarte mult in clasa a 10-a si am ramas repetent. Am intrat intr-o depresie de scurta durata, apoi am inceput sa fac meditatii la matematica si romana (vorbesc engleza fluent). Acum sunt in clasa a 10-a la o alta scoala si as vrea sa stiu, dupa ce termin clasa a 10-a, am posibilitatea de a ma inscrie la seral fara a termina clasa a 11-a la profesionala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera la un liceu, inclusiv la forma serala, daca se aproba transferul si daca reusesti la examenele de diferente.
Problema este ca te poti transfera numai in cl. a X-a si deci vei mai face 4 clase de liceu, respectiv cl.X-XIII.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

1 răspuns: