| John_David_2000 a întrebat:

Buna ziua TPU. Deci eu invat dimineata, si am o problema cu programul de dupa liceu. Tin sa spun ca sunt intr-a 9 a si nu am mai invatat dimineata. Deci vin la 2 de la scoala, si vreau sa-mi dati niste idei cu programul. Vin, sa mananc, sa scriu prima oara si dupa sa invat, sau cum. o sa am si de citit, iar 1h o sa trebuiasca neeparat libera pentru ca fac sport. Niste idei? Multumesc FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Hei!

Uite cum imi organizez eu programul(sunt intr-a 10a dar nu e mare diferenta, fac si eu sport)

La 2 iesi, la maxim 3 esti acasa (in cel mai rau caz). Mananca, stai linistit, relaxeaza-te 1-2 ore. Se face ora 5, du-te fa sport (daca e dupa tine programul de sport), se face ora 6 30 sa zicem, stai pana la 7 ca sa fii relaxat (daca te apuci de teme si esti obosit nu faci nimic), te poti apuca de invatat, de teme... 1 ora jumate pentru teme, si inca vreo 45 de minute sa recapitulezi la tot(sau chiar 30minute)

**Atentie, relaxare nu inseamna pe PC, sau la TV. Stai in pat cel mai bine, poate citesti o carte(NU am incercat niciodatalaughing ).

Ideea e ca prima data sa faci activitatile extra scolare, sa ai o ora pentru tine sa te relaxezi, apoi sa faci pentru scoala.
Pe primul loc e sanatatea ta!

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Acest program ar trebui sa ti-l faci chiar tu. Tu stii cel mai bine cat ai de scris, cat de repede scrii, de cate ore de relaxare ai nevoie si cat de repede citesti.

| John_David_2000 explică (pentru AFR81):

De scris o sa am la maxim 3-4 materii. De citit, citesc repede. Si ore de relaxare am nevoie de macar 2+cea de sport.So, any idea?

| John_David_2000 explică:

Careva niste idei? Cum am spus. de scris intre 2-4 materii am, de citit nu citesc greu si ore de relaxare total 3 inclus ora de sport.