| alexaaa20 a întrebat:

Buna ziua tuturor!
Scriu aici pentru ca am mare nevoie de niște răspunsuri la întrebările mele si nu știu cui sa le cer.
Treaba sta cam așa. Am 16 ani si sunt la liceu in Franța. Eu de fapt sunt aici de 6 ani. Dar din cauza unor probleme personale ar trebui să ma intorc înapoi în România. Problema e ca nu am terminat liceul și nu știu cum va fi acolo, nu știu ce acte trebuie, cum se procedează... cum trebuie sa fac ca sa pot merge la liceu acolo.
Va rog frumos dacă cineva știe sau a trecut printr-o astfel de situație să îmi spună dacă a fost greu sa treacă de la liceu in străinătate la liceu in România, dacă a luat ore, sau cum se procedează, ce ar trebui sa fac. Dacă credeți că îmi va fi prea greu, sau daca voi putea reuși... orice sfat și răspuns este bine venit!
Va mulțumesc din suflet.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Școala de aici tot ușoară e, doar că pune foarte mult accentul pe memorie mecanică. Să nu cazi în plasa asta. Poți reuși oricum dacă ai un stil sănătos de a învăța. În cel mai rău caz poți face un an de recuperare (să te dea cu un an mai jos). Din câte știu eu aspectele astea se evaluează ca să nu te trezești că ești în urmă. Cel mai ușor e să întrebi la un liceu apropiat de unde locuiești. Nimeni nu va avea rea-voința să nu te ajute.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu-i greu deloc sa te transeri in tara, odata ce esti cetatean roman si parintii te pot inscrie la un liceu in orasul unde vei locuii.
Ideea este ca vei afce scoala numai online, din cauza pandemiei si nu cred ca te va ajuta prea mult, pentru ca-i diferenta enorma de material didactic intre Romania si Franta.
Chiar daca termini o facultate in Romania, sanse sa-ti agsesti ecva de munca in tara sunt minime spre deloc, ingrosand randurile somerilr sau a celor acre nu mai pot beneficia nici de el (se sisteaza dupa 9 luni), ramanad muritoare de foame sau fiind fortata sa muncesti orice job de necalificat, gasesti.
Sfatul meue ste sa ramai in ranta, ca nu ai toate sansele sa te ralizei mai repede si mai bine ca in tara.
Daca ai stii cati copii te invidiaza acum, ca tu ai aceasta sansa si vrei sa o arunci, cand altii ar da orice sa fie in locul tau.

| T0T a răspuns:

Normal că poți reuși. Du-te la un liceu cu dosarul de acolo și vezi ce ți se spune. Părinți ai? Nu se ocupă nimeni de tine?

| alexaaa20 explică (pentru T0T):

Ba daa, am ambii părinți și am discutat și cu ei dar îți dai seama ca nici ei nu știu asa bine.
Mie imi este frica ca nu o sa reușesc pentru ca acolo nu se învață deloc aceleași lucruri ca aici, nu sunt aceleași materii... de asta mă tem...

| alexaaa20 explică (pentru T0T):

Mulțumesc mult pentru toate sfaturile! O sa încerc sa ma interesez dar deocamdată sunt tot în Franța și nu știu când voi pleca cu toată nebuneala asta cu Covid.
Daca nu te superi, îmi permit sa te intreb câți ani ai și dacă încă ești pe la școală/facultate?

| T0T a răspuns (pentru alexaaa20):

Școala de aici tot ușoară e, doar că pune foarte mult accentul pe memorie mecanică. Să nu cazi în plasa asta. Poți reuși oricum dacă ai un stil sănătos de a învăța. În cel mai rău caz poți face un an de recuperare (să te dea cu un an mai jos). Din câte știu eu aspectele astea se evaluează ca să nu te trezești că ești în urmă. Cel mai ușor e să întrebi la un liceu apropiat de unde locuiești. Nimeni nu va avea rea-voința să nu te ajute.