| autodidact a întrebat:

Bună ziua, Utilizarea a două manuale de matematică, pentru fiecare an de studiu, este suficienta pentru fixarea unor cunoștințe de bază (elementare)? Manualele includ exerciții ușoare și medii ca dificultate, pentru elevi cu inteligență medie/normală? Mai este necesară utilizarea unor culegeri (materiale auxiliare) pentru antrenament? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| marrryya a răspuns:

Da, teoretic e mai mult decat ok cat timp aloci tu. Depinde mult de tine, e adevarat, dar mie cel putin mi-a ajuns si mai putin timp (eu am inceput in semestru 2, dupa simulari, si am luat peste 9, 5 in examen. (Bine, subiectul a fost simplu. La stilul ca inca am o culegere, nu inteleg cum, acum sunt la M1 si tot am media de 5 cand fac testele din ea (anul trecut era 3 deci e ok laughing ). De asemenea, in gimnaziu eram bata la matematica - profesoara nu explica deloc -, asa ca tot de la 0 am luat-o si eu, fara pregatire). ) Daca ai nevoie de alte sfaturi ti le pot da. (Sau daca ai intrebari)

9 răspunsuri:
| marrryya a răspuns:

Am incercat mai multe metode de a invata matematica (nu am facut pregatire niciodata si acum fac M1), dar cea mai eficienta mi se pare cu un manual (oficial al ministerului), un memorator, alte culegeri si internetul. Nu prea am inteles intrebarea, insa daca voiai sa stii de necesitatea unor culegeri pe langa manualele de la minister, atunci da, ele sunt importante. Exercitiile din manual sunt foarte jos ca nivel. Daca vrei sa inveti matematica nu te baza pe ce e acolo, alea sunt doar ca sa fie. Si asa e in general la orice manual de stiinte (la fizica, la informatica, la chimie, la biologie), intrebarile si problemele din manualele oficiale sunt extrem de simple. Asta e opinia mea, cel putin la matematica fara o culegere de probleme e vai de tine. (Cel putin in toate manualele de pana acum pe care le-am avut eu - toate cele de gimnaziu de pe site-ul ministerului in varianta digitala si doua din cele de a 9a pentru M1 - in niciunul exercitiile nu erau la acelasi nivel / mai grele decat in culegeri. Sunt intrebari mediocre care sa te faca sa crezi ca ai invatat ceva.

| autodidact explică (pentru marrryya):

Am pus întrebări punctuale, dar, trebuie să recunosc că ați intuit perfect: din perspectiva unui autodidact dacă sunt suficiente două manuale. Cu siguranță, manualele sunt utile pentru lucruri elementare, dar, se pare că pentru consolidare, exercițiu și probleme cu grade de dificultate peste medie, sunt necesare materiale auxiliare. Bănuiesc că cel puțin două culegeri, pentru diversitate?

| autodidact explică (pentru autodidact):

Cum ați sugerat, internetul poate fi si el o soluție pentru chestiuni punctuale și atunci când te impotmolești, iar aceste situații nu sunt deloc rare. Aș fi intersat cel mai mult de algebra (90%) și de geometrie (10%, basic, apecte de bun simț).

| marrryya a răspuns (pentru autodidact):

Cel putin din punctul meu de vedere manualele sunt bune doar pentru teorie maxim. Presupun ca este in regula si o singura culegere cat timp ea e lucrata ca lumea. Dar depinde mult si de nivelul dorit.

| autodidact explică (pentru marrryya):

Să fie suficiente 6-7 luni pentru parcurgerea materiei claselor a VI-a, a VII-a și a VIII- a, deci trei ani de studiu (doar algebră, geometrie in foarte foarte mică măsură) la un nivel de nota aproximativ 8, 50: de la zero, autodidact, mod de lucru intensiv, disponibilitate timp alocat ( 4 ore/zi, 6/ore sâmbăta și duminica), 2 manuale (pentru bază) + 2 culegeri (pentu exercițiu, consolidare, aprofundare și o mai mare varietate de exerciții) + internet?

| autodidact explică (pentru marrryya):

Sigur. In timp voi mai reveni cu ceva întrebări. Ținem legătura. Mulțumesc!

| autodidact explică (pentru marrryya):

In privința teoriei, de care nu ducem lipsă, ea regasindu-se in manuale, auxiliare și internet, ar fi de dorit realizarea unui manual personal, a unei compilații (breviar teoretic) de teorie din mai multe surse, a unor situații particulare sau este o pierdere de timp, acest aspect fiind suplinit de memoratoarele de matematică?

| marrryya a răspuns (pentru autodidact):

Depinde ce te ajuta. Pe mine una m-a ajutat mult sa imi structurez materia si sa o am pe toata intr-un singur loc, stii exact unde si ce sa cauti

| autodidact explică (pentru marrryya):

Ok.

| marrryya a răspuns (pentru autodidact):

Da, teoretic e mai mult decat ok cat timp aloci tu. Depinde mult de tine, e adevarat, dar mie cel putin mi-a ajuns si mai putin timp (eu am inceput in semestru 2, dupa simulari, si am luat peste 9, 5 in examen. (Bine, subiectul a fost simplu. La stilul ca inca am o culegere, nu inteleg cum, acum sunt la M1 si tot am media de 5 cand fac testele din ea (anul trecut era 3 deci e ok laughing ). De asemenea, in gimnaziu eram bata la matematica - profesoara nu explica deloc -, asa ca tot de la 0 am luat-o si eu, fara pregatire). ) Daca ai nevoie de alte sfaturi ti le pot da. (Sau daca ai intrebari)