| Clocloclo a întrebat:

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema...mi-a venit menstruatia pe 21 ianuarie, am avut contact pe 26, 29 si 2 februarie. Credeti ca as putea sa fi ramas insarcinata? Mentionez ca menstruatia imi vine la 27 de zile. Mi s-a recomandat PROFECTOR SI VITAMINA E. Ne DORIM FOARTE MULT UN COPIL. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Aici este vorba de metoda calendarului de contraceptie, dar folosita pentru conceptie.
Uite cum trebuie sa calculezi perioada fertila.
Trebuie sa calculezi cand iti vine urmatoarea menstruatie. Din acea data vii inapoi 19 zile si afli prima zi fertila. Apoi vii inapoi 12 zile si afli ultima zi fertila. Dar atentir: prima si ultima zi fertila sunt zile de protectie. Deci raman celelalte 5 zile.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci ceva, este indicat ca inainte sa inveti si partea teoretica, pentru a nu avea surprize neplacute.
E valabil si la sex.

| Brizbriz a răspuns:

E prea complicat sa faci sex de 2 ori pe zi, timp de o luna sa fi sigura ca ai acoperit toata gama de nivele de fertilitate?

| Ghengbeng18381 a răspuns (pentru Brizbriz):

Esti prea nebun

| Brizbriz a răspuns (pentru Ghengbeng18381):

Ca sunt nebun... nu contest big grin
dar tie ti se pare tie nebunie sex de 2 ori pe zi... hmm, oare cine e cel mai nebun? tongue

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Puteţi rămâne gravidă în aproximativ şase zile pe lună: aproximativ cinci zile înainte ca ovulaţia să aibă loc şi în ziua ovulaţiei. Pentru a şti când puteţi rămâne gravidă, trebuie să ştiţi când veţi avea ovulaţia următoare. Acest lucru este greu de prezis.

Ovulaţia are loc aproximativ din a 10-a până în a 14-a zi înainte de următoarea menstruaţie