Întrebare recomandată | alin9669 a întrebat:

Voi cum ați învățat engleza? Care este cea mai eficientă metodă?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Atentie in clasa la orele de engleza.

| RAY a răspuns:

Am invatat din filme atat, bine si usoara peste 60% din vocabular e latin, e cea mai usoara limba germanica mai greu e cu pronuntarea cuvintelor dar cuvintele seamana foarte mult cu romana

http://www.talkenglish.com/vocabulary/top-2000-vocabulary.aspx

http://www.talkenglish.com/vocabulary/top-1000-verbs.aspx

multa bafta, engleza e frumoasa

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Infiezi un copil de englez si cand creste inveti de la el.

| floresdemayo a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Crezi? Mai degrabă, va învăța copilul de la el, limba română.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru floresdemayo):

Posibil sa fie si cum zici tu, intotdeauna mi-au placut fetele inteligente.

| KLiNK a răspuns:

Am invatat engleza la un nivel destul de ok incepand cu clasa a 5-a. Asta doar ca ma jucam la calculator jocuri si ca incepusem si sa privesc filme. Incearca sa fii inconjurat de limba engleza exact cum s-a spus si mai sus. Vei invata fara sa iti dai seama.

| Seby52 a răspuns:

Salut. Eu am reusit sa o invat prima oara din jocuri, iar apoi la scoala.
Daca vrei sa o inveti, incearca sa iti setezi absolut tot ce e in jurul tau in engleza: telefonul, Facebook-ul, limba calculatorului si televizorul sa mearga pe posturi engleze. Incearca sa-ti gasesti un prieten care este vorbitor nativ de limba engleza si vorbeste cu el pe Skype. Astea sunt lucrurile care au mers cel mai bine pentru mine. Multa bafta si imi poti da mesaj privat daca vrei sa te ajut cu ceva! happy

| Alejay a răspuns:

Ca sa iei accentul multe filme si vezi odata cu subtitrare odata fara, vei intelege foarte mult.
Gaseste un prieten care vorbeste engleza sa te ajute de altfel, iar la scris fi atent la scoala pentru ca sunt profesori care explica foarte bine! Exista si pe net programe unde scrii in engleza si te corecteaza gramatical pentru a-ti da seama!

| Huntress a răspuns:

Hello there. O metoda foarte ok spun eu ca ar fi meditatia cu un profesor bun, insa pentru cei care nu isi permit, exista cursuri de limba engleza inclusiv online. E mai greu, dar nu e imposibil. De asemenea, filmele, muzica si jocurile video ajuta. Cititul lecturilor in engleza si cautarea fiecarui cuvant necunoscut ajuta. Desi sunt olimpica la engleza, niciodata n-am invatat efectiv, asa ca nu iti pot garanta ca o metoda e mai buna ca alta, dar sunt sigura ca cele spuse aici ti-ar fi de ajutor big grin

| ROG a răspuns:

Call me and i can teach you all what you want!(only english)

| KatelynDragutza a răspuns:

Am învățat din jocuri, din tutoriale pentru a învăța ușor și eficient limba engleză și la școală.

| KrYstyAn0 a răspuns:

O sa incepi prin fi atent la ore la scoala, sau faci ceva cursuri pe net, invata cat mai multe cuvinte, verbe la toate timpurile, adica V1 V2 V3.Sau poti sa inveti prin unele jocuri sau de ce nu vizionand seriale, filme, anime subtitrate in engleza iar daca nu stii un cuvant poti traduce repede pe telefon.Ai multe posibilitati dar aceasta metoda pentru mine a dat roade. Bafta!

| biosano a răspuns:

Incearca aplicatia Duolingo.

| Davidsh a răspuns:

Eu am învățat mai mult de la Școală dar mai mă uitam și la filme și mai prindeam câte un cuvânt sau dai pe Google translate și înveți câte un cuvânt, care îți este esențial,
cuvinte care se spun în viața de zi cu zi.
Succes.