| Abbey7 a întrebat:

Bunăă'! Am o problemăăă cam... URIASĂ! Vă rog orice sfat e binevenit, mai puţin comentariile răutacioase, alea păstraţile pentru voi.

Deci, faza este că întotdeauna am fost varză la mate. În clasa a 8-a am şi rămas corigenta pe primul semestru, doar eu ştiu cât m-am chinuit să trec pe al doilea.sadAnul trecut am făcut meditaţii juma de an, la examen am uitat tot.Am luat 3.Mama nu vrea să mai fac meditaţii că arunc banii degeaba.Am insistat să mai merg, dar profesoara a spus să învat singură că nu sunt proastă. Am profil real şi o profesoara cam dura, ieri am dat test şi sunt sigură că o sa iau 2. Plang de ieri într-una.Nu ştiu ce sa fac.Nu vreau să mă transfer la filologie deşi pe partea ai nu am nici o problemă, dar în primul rând că e o clasa de tâmpiţi, în al doilea că nu vreau să dau cu picioru la viitorul meu(cu filologia nu fac nimic, e degeaba). Mie frică că nu voi trece, mi-e frica că nu voi lua bacul... mai am putin şi intru în depresie. Pur si simplu sunt proasta.Nu pricep... ce să fac? Dacă mai plâng mult cred că mă si descompun.Cum să învăţ? Cum să mă străduiesc mai mult? Cum să pricep? Şi cum să nu mă pierd când văd testul ăla? Am intrat pe ultimul loc la mate.cryingSunt cea mai varză!

Mulţumesc celor care au avut timp/răbdare să citeasca tot! sad

17 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă este vorba numai de matematică,întrucît ai spus că de la început nu ai ştiut nimic, nu te-ai priceput, singura soluţie corectă este următoarea : de mîine nu te mai duci la şcoală.NU ESTE OBLIGATORIU SĂ FACI ŞI LICEUL.
Sincer să fiu, nu ştiu cum ai ajuns pînă aici!
Vrei tu, neapărat să fii doamna ingineră. Păi fără"mate", ai să ajungi să dărîmi blocurile pe care le vei construi, să intre prin şanţuri maşinile la care le vei calcula osiile, razele de curbură, grosimile la arborele cotit, oţelurile vor fi ca de rahat, vapoarele se vor scufunda din momentul cînd le vei da la apă, etc, etc.,
Nu te supăra, ai nevoie de un spiriduş pe care să-l poţi purta mereu în buzunar şi care să te ajute. Asta pînă cînd îl vei supăra şi inenţionat te va pune să faci o prostie.
Te supără sfaturile răutăcioase. Ăsta pe care ţi-l dau eu e cel mai cinstit.
Există şi munci de vînzător, de femeie de serviciu, de pus etichete la fabricile de conserve, unde nu cred că se cere să fi fost pe la liceu şi să mai ai şi pretenţia de a lua BAC-ul.
Eşti cel puţin inconştientă.

| Abbey7 explică (pentru corolav):

Să mă las de liceu dacă nu ştiu mate? La celalalte materii am note peste 7.Inconştientă? Ai citit întrebarea? Şi nu vreau să mă fac ingineră. Ideea e cu profil realist fac ce facultate am chef,cu umanistul doar litere, limbi straine, drept... tâmpenii.Eu vreau să mă chinui mai mult să învăţ, nu să vi tu să-mi spui să mă las de liceu.

Nu mă supără sfaturile răutăcioase pentru că nu le pot numi sfaturi.Mă supără comentariile în plus, ca al tău de exemplu.Am pus nişte întrebări anume, tu ai răspuns altceva.Reciteşte întrebarea... dacă ai un răspuns FOLOSITOR să-mi dai bine, dacă nu, x-ul rosu dreapta sus.

Şi mai explică-mi odată de ce sunt inconştientă.Că vreau să învăţ?

Cum unii nu le au cu fizica aşa nu le am eu cu matematica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corolav):

Credeam ca am citit raspunsuri retardate pe site-ul asta, dar al tau le intrece pe toate. laughing Parca ai acuza-o, frate, ca nu intelege matematica. Materia asta nu e pentru oricine. Din 18 materii, ar trebui sa renunte la scoala fiindca nu se pricepe la una singura? Parca numai matematica si ingineri exista-n lume.
Vai de! Atat. rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Abbey7):

Da, trebuie sa fii inconstienta sa vrei sa inveti. rolling on the floor Am trait s-o aud si pe asta.

| IrinaIvashkov a răspuns:

Buna

Am citit toata intrebarea ta sad si sa stii ca m`a intristat
Pai inteleg ca te straduiesti, dar va trebui mult mai mult, renunta la tot timpul tau liber si ocupate de matematica stiu ca sunt multe definitii dar repeta, repeta, repeta. poate te`ar ajuta un curs online, dupa fiecare definitie invata repetata achizitioeaza`ti o culegere straight face pentru manualul tau, deci la fiecare definitie invata, faci cate 10 ex-20 ex sa nu uiti, repeti bine bine definitia si apoi o pui in practica, pregateste-te la performanta, macar sa stii ce e necasr pentru nivel normal de cunostinte
Dar imi place la tine ca esti ambitioasa!happy

Bafta mare! Sa fii cea mai tare!

| Rockart a răspuns:

Bună! Repetiţia este mama învăţăturii.Cu cât faci mai multe exerciţii cu atât începi să înţelegi mai multe.Nici eu nu sunt as la materia asta, dar mă descurc cât de cât pentru că repet.Şi sincer, aş prefera să fac 20 de eseuri decât un exerciţiu la mate... dar n-am ce face.Repetă,roagă colegele să te ajute, iar profesoara să-ţi mai explice odată părţile pe care nu le înţelegi. Poţi lua şi vitamine dacă crezi că asta o să te mai ajute şi multă baftă!

| negru30 a răspuns:

Nu mai pange ca poate te gasim descompusa - pune mana si invata si ai sa fii varza cu carne

| adi4fotbal a răspuns:

Daca esti atenta la ore o sa intelegi. Si foarte important: FA-TI TEMELE!

| DirtySocks a răspuns:

Pai ar fi bine sa incerci sa inveti ceva din meditatiile alea si sa mai faci in plus, ca materia de cls a 8 e cea mai grea si daca nu ai priceput-o...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand : trebuie sa mergi la psiholog cu depresia asta... fiindca si eu la fel, daca luam un 8 simteam ca mor, plangeam ziceam ca ma sinucid, ahhh si de acum 3 saptamani de cand merg ma simt renascuta!
si 2 ia un memoplus sau minimartieni, si in fiecare seara mai fa exercitii multe ca la un moment dat iti va intra ceva in cap, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine cam aceeasi problema, azi am spus o poezie dar maine-poimaine pot jura cu mana la inima ca nu am invatat-o. chiar nu stiu ce sa spun, cel mai bine ar fi ca de acum incolo, sa faci regula in capul tau, nu mai privi televizorul(ca ocupa prea mult spatiu, adica mai povestesti cuiva si mintea doar la aia se gindeste), invata cat mai mult, unde nu intelegi mai da odata pagina inapoi, si incearca ca totul sa ramana calm in mintea ta. Si nu te mai speria ca esti cea mai... ca nici unul din aceasta lume nu e de nota zece.

| Rux04 a răspuns:

Meditatiile nu sunt suficiente. Conteaza sa si lucrezi suplimentar. Daca vei face acest lucru totul va fi in regula.happy

| godzila007 a răspuns:

Fa meditati!

| RândunelPisică a răspuns:

Du-te la farmacie si ia minimartienii ca ti mintelaughing)) pe bune. eu am 12 ani si acum 2 si eu eram post la mate dar am luat mini martienii si am invatat o seara intreaga si am retinut la test apoi m-a luat somnu in oralaughing))_)))))))))))))))))))

| Abbey7 explică:

Ah,şi faza e că primul semestru se termină în decembrie.cryingDe unde timp să recuperez atâta?

| Abbey7 explică:

Da,mulţumesc pentru răspunsurile nefolositoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Abbey7):

Mai jos sunt altele