| bunicisibuni a întrebat:

Help me! Parinti m-au dat la meditati la mate,insa eu nu inteleg/nu-mi place cum preda profesoara. Ma pricep la mate, dar am nevoie pentru ca doamna de la clasa ii tot lauda pe cei de la ea de la meditatii. Problema e mamima intrebat daca inteleg si am zis da.( eu insa minteam). Ce sa fac sa ii spun adevarul?

6 răspunsuri:
| Layla33 a răspuns:

In primul rand meditatiile sunt ca sa te ajute sa consolidezi ceea ce stii deja sau ca sa inveti de la 0. Meditatiile inseamna bani si munca.
NU trebuie sa faci ceva doar ca sa fii laudat. nu o sa te ajute cu nimic. faci ceva din placere sau stricta nevoie. nu pentru ca "asa fac aia". daca vrei sa fii laudat pentru ceva atunci sa fie pentru propriul merit. pentru ceea ce realizezi tu nu pentru banii dati la meditatii. asta o sa iti asigure o medie mare. asa si?! in viitor nu o sa se uite nimeni la media aia. nu o sa conteze pentru nimeni daca ai avut media 5 sau 10 la mate. niciodata sa nu iti fie frica sa spui adevarul. sinceritatea o sa te ajute mai mult decat meditatiile alea.

| ElenaSA a răspuns:

Normal; parintii tai platesc meditatiile si au dreptul sa stie. Informeaza-i si sfatuieste-te cu ei daca merita sa faci acele ore de meditatie.

| Carmen100 a răspuns:

Spune'le adevarul, ca nu intelegi bine. Pot sa te dea la alta profa (dar asta, bineinteles fara sa stie profa ta. Pana la urma nu faci mediatatii ca sa fii favorizat, ci ca sa intelegi materia mai bine. Gandeste'te ca parintii tau, practic, dau banii degeaba, bani pentru care au muncit.
Succes happy

| AlexandraSt13 a răspuns:

Pai parintilor in mod clar ar trebui sa le zici...adica nu se pot supara din cauza asta.ma gandesc si daca te duci la meditatii la profesoara respectiva ar trebui sa-i spui cand nu intelegi si de ce si i-ai putea propune o alta abordare.dar frate, nu trebuie sa-ti explice nimeni mare lucru la mate. daca esti inteligent, te pricepi la mate, ai cat de cat o logica si ai o definitie cat mai structurata pe caiet eu cred ca totul este destul de clar.de aici e vina noastra ca nu pricepem or other stuff, nu trebuie sa dam vina pe altiithinking

| Layla33 a răspuns (pentru AlexandraSt13):

E vina intregului sistem gresit care ni se impune in scoli.

| NormalGuy a răspuns:

Spune-i sa renunte la actuala profesoara, si sa te dea la meditatii cu profesoara de la clasa.