| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu o intrebare care a mai fost pusa probabil: sunt la mate info si sunt pe din afara sunt varza la matematica, desi profesoara nu lasa niciodata corigenti, dar la bac o sa fie aiurea si la chimie sunt varza nu inteleg nimic, tot timpul mi-am dorit sa merg la filologie, imi place sa citesc mult, si gen nu este profil de filo la noi, este in al orasel cam la 10 km cu autobuzu sau ceva de genu, si eu tot ma vait ca vreau sa ma tranfser dar lumea tot zice ca o sa mor de foame cu filologia..si mama nu prea ar vrea sa ma de acolo...dar aici ce fac, o sa pic bacul.
Voi ce credeti, fac foamea cu filologia?
Daca m-as duce din clasa a 11 a as fi total pe din afara? sau sa incerc sa merg din semestrul al doilea ( sunt clasa a 10 a, am uitat sa mentioenz)?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Mergi la filologie, eu de abia m-am transferat acolo si e ok..si tot din motivul tau... daca iti plac materiile umaniste si crezi ca acolo iei bacalaureatul mergi acolo fiindca mai bine cu bacul luat la filo decat deloc la mate-info.Si daca esti dispus sa inveti si sa te ambitionezi mult,sa vrei sunt sanse sa gasesti ceva si pe filo,poti face limbi straine,litere,istorie,geogra,jurnalism,drept,asistenta sociala, sociologie, psihologie, filosofie, comunicare si relatii publice si mai sunt cateva.Doar sa fii dispus sa inveti si sa te tii de facultate in viitor.Nu e chiar asa de negru precum pare.iar daca nu te impaci cu matematica, chimia etc e un chin sa stai la mate-info...eu zic sa te muti unde e mai usor, placut si bine pentru tine.Succes maxim.

| WhiteLife a răspuns:

Si eu am vrut sa ma duc la filo si parintii m-au zis ca n-o sa-mi gasesc slujba, asa ca sunt la mate-info. Invata aici cat poti, incearca sa iei ore si sa faci acasa exercitii in plus la mate, la chimie nu e obligatoriu sa dai nici BAC, nici teza, poti sa dai la bio unde e multa toceala, ca si cand l-ai da la isotorie. Nu merita sa te muti, cel putin nu asa tarziu. Dupa ce esti atata timp la mate-info de dezveti sa inveti mult si pur si simplu nu poti sa tocesti 10 pagini. Daca te duci la filo iti va fi foarte greu si dupa ce faci? Te duci la litere sa iesi somer? Citeste in timpul liber, citeste si la scoala in pauze. Si daca chiar ai asa o mare predilectie spre filo, asteapta pana intr-a 12-a si daca tot asta vrei atunci ia ore ca sa intri la admitere.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Ideea e ca eu la istorie invat mereu ca pe o poveste, citesc lectiile si dupa le zic, la nicio materie nu invat atat de usor.

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Inveti la fel si la biologie? Si la geografie? Nu zic ca nu ai inclinatie spre literatura, zic doar ca esti, sau cel putin la finalul clasei a 10-a vei fi dezobisnuit sa mai inveti mult. Daca chiar esti atras de partea asta atunci atractia asta va tine pana peste un an jumatate si atunci vei sti mai bine si ce viitor ai in mate-info si dincolo.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Biologie nu prea facem, citit din carte, dar sincer nu-mi place deloc, termeni complicati ..geogarfie am singuru 10 din clasa, dar nu prea imi place, doar tocesc..materiile de real sunt la pamant

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate nu exista nicun fel de formula sau regula dupa care sa stabilesti profilul pe care trebuie sa-l urmezi. Alegerea e a ta, e viitorul tau.

| catalingradofficial a răspuns:

Opinia mea este ca ar trebui sa te duci pe clasa de filologie, daca consideri ca esti mai bun. Intr-adevar la mate-info iti asiguri un viitor, mai bun decat la filologie in cele mai multe cazuri, insa daca te pui bine pe invatat si iti place ceea ce faci poti avea reusite in viata pe aceasta categorie umanista. Ai doua variante: incerci sa iti completezi cunostintele la matematica sau mergi la filologie.
Daca esti atat de sigur ca nu vei reusi la bac, fiind la mate-info poti merge la filologie. Fa in asa fel incat sa nu iti risti viitorul! Ti-as recomanda sa mergi la filologie! Sper ca te-am putut ajuta!