| Anonim2133 a întrebat:

Bunaaa. Am o intrebare. Ce diferenta este intre scolile din Italia si cele din Romania. Adica cum ar fi programul etc. Cine ma poate ajuta? Dau funda happy

12 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Ai aici toate detaliile necesare: http://www.highschools.ro/destinatii/italia.html.
În România ştii şi tu cum stau lucrurile cu toate că aici se pompează carte în elevi încă de la vârste foarte fragede în timp ce în Italia ei abia în clasa a-IV-a învaţă tabla înmulţirii.
Dacă te vei muta în Italia şi de exemplu acum eşti în clasa a-IX-a, acolo te vor trece direct în clasa a-XI-a.
Pa-pa.

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns:

Http://www.highschools.ro/destinatii/italia.html

Pentru mai multe informatii, poti citi articolul de mai sus, cat despre scolile din Romania, cred ca deja cunosti situatia.

| WhiteLore a răspuns:

Italia e mai buna cred

| catalin112 a răspuns:

In scolile din strainatate, Franta,Italia,Spania,etc programul il aleg elevii in functie de profilul ce il au.
De exemplu :
Luni:
Engleza,Sport, Desen, Muzica, Chimie, Fizica, Biologie,
Sa presupunem ca acesta ar putea fi orarul de Luni, elevii nu sunt obligati sa faca orele asa cum sunt programate daca ei au Engleza prima ora pot sa fac Chmie in loc de Engleza...
Dupa ce termini orele poti ramane in scoala sa iti faci temele... after schoool, Dupa terminarea scolii gimnaziale elevii primesc o bursa de cateva mii de euro pentru a se putea intretine mai departe, In afara lucrurile stau coplet diferit fata de tara noastra.

Sper ca am reusit sa te ajut.
Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinaMaria17 a răspuns:

Cele din strainatate sunt mai bune din cauza mentalitatii oamenilor si din cate stiu eu se fac multe activitati extra-scolare.De exemplu pe tot parcursul anului parintii fac fel de fel de dulciuri, primesc bani pe ele si la sfarsit de an copii pleaca in excurxii, viziteaza multe locuri, avand banii primiti pe prajituri.Mi se pare o idee foarte buna.

| ToXXicGirl a răspuns:

Nu.i mare diferenta dar acolo profii nu.s asa severi.