| goodnightsweetdreams a întrebat:

Bunaaa, deci sunt prinsa între idei și informații, am terminat profesionala nivel 3 și as vrea sa continui pentru a putea da bacul, chiar nu vreau sa raman doar cu profesionala.
Dar nu sunt pregătită sa ma înscriu pentru a continua cu liceul, sunt diferențe de dat la care nu ma descurc, chimia spre exemplu, deci, dacă m-as inscrie la un seral pentru a continua, asta ar însemna ca as face la fel ca și la liceu, doar doi ani(din nou a 11 a și a 12 a) sau ar trebui sa o iau dintr a 9 a iar?
Și încă o întrebare, pot sa dau bacul dacă ma înscriu la seral, corect?
Sa ma lămurească cineva, va rog, m-au băgat toți în ceață rolling on the floor))))

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa scoala profesionala de 3 ani te poti inscrie la liceu, forma cu frecventa la seral sau frecventa redusa, vei incepe tot cu cl. a XI-a si vei face inca 3 ani, respectiv cl.XI, XII si XIII.
Dupa promovarea clasei a XIII-a vei sustine examenul de bacalaureat. Diploma de bacalaureat obtinuta la seral sau la frecventa redusa este aceeasi ca la forma cu frecventa la zi si confera aceleasi drepturi.

| goodnightsweetdreams explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc, mi ai explicat mai ok decât profesoriirolling on the floor))
În sfârșit am înțeles cum sta treaba.

1 răspuns: